Şairden kahraman olur mu tartışması - 1 / Oktay Rifat

Şairin hayatı, eserini daha kolay anlamamıza yardım ediyor, bazı kör düğümlerin hemen çözülüvermesini sağlıyor.

news-details
Deneme

Güzel şiir yazmakla iş bitiyor mu? Nice güzel şiirler yazmış şairler var ki sevmiyoruz, nice kötü şiirler yazmış şairler de var ki onların kötü şiirleri bize batmıyor, bu şairlere bayılıyoruz.
 
Okuyucu, sevdiği şairin yaşayışını bilmek istiyor, başından geçen vakalara ilgi gösteriyor, son nefesinde söylediği sözü merak ediyor, kimlere sevdalandığını nasıl yaşadığını öğrenmeğe çalışıyor. Sinema meraklısı da böyle değil mi? O da Rita Hayworth'un boyunu, kilosunu, belinin, kalçalarının santimi santimine ölçüsünü öğrenmek için dergiler karıştırıp durmuyor mu? Şairler halkın karşısında, tıpkı sahnedeki gibi ölçülü biçili hareket etmek gerektiğini eğer bilmiyorlarsa bilsinler. Ama biliyorlar da. Baudelaire saçlarını yeşile boyadığı zaman halkı şaşırtmak istiyordu.
 
Halkın, şairin hayatiyle yakından ilgilenmesi, belki de sadece bir meraktan ileri geliyor. Şairin hayatı, eserini daha kolay anlamamıza yardım ediyor, bazı kör düğümlerin hemen çözülüvermesini sağlıyor.
 
Acaba halk hangi şairleri seviyor? Öyle ya, mademki okuyucu, şairin şiiri dışında, yaşayışıyla hatta doğrudan doğruya şahsıyla da ilgilidir, o halde olabilir ki şöyle şairleri sever de böyle şailrleri sevmez. Bize öyle geliyor ki halk her devirde başka cins şairleri severdi Meselâ XVII. yüzyıl Fransa'sında, klâsik çığırın geliştiği çağda, şiir meraklıları her halde akıllı, ahlaklı, muvazeneli şairleri seviyorlardı. Klâsik çığır rağbetten düşüp meydan romantiklere kalınca, sevdadan başka bir şey düşünmeyen, beli kılıçlı, saz benizli o beyzade şairler göze girdi. Yakın zamanların sevilen şairlerini daha iyi biliyoruz Bunlar her şeyden daha önce şaşırtıcı insanlardır. Deli, acaip, sinirli ama şaşırtıcı Nasrettin Hoca gibi eşeğe ters binen soyundan şairler
 
Ya bu günün halkı, hangi çeşit şairi seviyor acaba?
 
Galiba kahraman  şairi!
 
 
 
 
Oktay Rifat
 
(Şairler Yaprağı, Mart- Nisan 1956, Cilt III, sayı: 21-22)
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..