Rimbaud'nun yeni bir fotoğrafı keşke bulunmasaydı

1871 yılında 17 yaşındayken ünlü Fransız gazeteci Etienne Carjat’nın (1828-1906) çektiği resimdeki imgesi yok oldu!

news-details
Haberler

Fransa’nın başkenti Paris’de kitabevi işleten Jacques Desse ve Alban Causse adlı iki kitapçının bir eskicide keşfettikleri resmin, şair 30′lu yaşlardayken çekildiği ve iyi kalitede olduğu belirtiliyor. 

 

Kitapçılardan biri, 1880′lerin başlarından kalma resmin, Aden Limanı'nda çekilen, Rimbaud ile ilgili 30 resimden bir tanesi olduğunu vurguladı. 

 

AFP’ye yaptığı açıklamada Jacques Desse, fotoğrafta, Rimbaud’nun Yemenlilerin arasında “uzaylı gibi durduğunu”, yüzündeki ifadeye bakıldığında da sanki bedeni oradaymış, ama ruhu başka bir yerdeymiş izlenimi yarattığını söyledi. 
 
(Rimbaud, sağdan ikinci)
 
Kitapçılar, buldukları resmin tahlil sonucu gerçek olduğunun belirlendiğini ifade etti. “Fotoğrafı nerede bulduğumuz ve ne kadar ödediğimiz önemli değil” diyen Desse, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Önemli olan bu fotoğrafın, onun ilk çekilen fotoğrafı ile son çekilen fotoğrafları arasındaki kayıp halkayı doldurmasıdır.”
 
Bugüne kadar şairin, 1871 yılında 17 yaşındayken ünlü Fransız gazeteci, karikatürcü ve fotoğrafçı Etienne Carjat’nın (1828-1906) çektiği resim ile 1891 yılında ölmeden önce çok kötü çekilmiş 4 fotoğrafı dışında başka resmi bilinmiyordu. 
 
1854′te doğan Arthur Rimbaud, çok erken yaşlarda şiir yazmaya başlamış, 20 yaşında yazmayı bırakıp, 1891 yılında 37 yaşında hayata veda edinceye kadar maceraya atılmış ve nitekim Afrika kıtasında silah tüccarlığı yapmıştı. (Radikal Haber)
 
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..