ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğu edebiyat toplantısında neler konuşuldu

news-details
Haberler

ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğu 15 Aralık 2018 Cumartesi günü edebiyat toplantısı düzenledi. Solmaz İzdemir Kongre Salonunda düzenlenen toplantıya şair Tuğrul Tanyol, senaryo yazarı Ethem Özışık, Cezmi Ersöz ve çevirmen Berna Kabacaoğlu katıldı.


Tuğrul Tanyol

Tuğrul Tanyol "Sanatta İcat ve Keşif" başlığıyla bir konuşma yaptı. Montaigne'nin "Sıradan şiir için kural olabilir, büyük şiir ise kendi kuralını yaratır" sözünü anımsattığı konuşması Ocak 2018 Varlık dergisinde yayınlanacağı için burada yayınlayamıyoruz.


Ethem Özışık

Poyraz Karayel, Bir Mucize Olsun gibi dizilerin senaryo yazarı Ethem Özışık "Yazarın yolculuğu" başlıklı konuşmasında senaryo yazmanın zorlukları ve "keyfi" üzerine konuştu. "Senaryo kendisini konu edinmez, başka bir üst anlamı konu edinir" diyen Özışık, "Tanpınar'ın adını bile duymamış ama Netflix'deki tüm dizilerin tüm bölümlerini ezbere bilen" bir nesilin yetiştiğini söyledi. Senaryo yazmayı, "Bir fikir gelir, sen de o fikre adım atınca zaten kavuşma başlar ve gerisi gelir" diye özetledi.

Cezmi Ersöz, "Yine Seninle Geldi Hayat" gibi oldukça arabesk başlıkta ve içerikte bir konuşma yaptı:


Cezmi Ersöz

"Şimdi üniversiteleri sıkıyorlar. Geziden sonra… Rektörler hükümete bağlı. Selahattin Demirtaş'ı yargılayan hakim ben tarafım diyor, düşünün halimizi. 79 yaşında Güngör Gençay'a iki yıl hapis cezası verildi. Attila İlhan Sansaryan Hanında işkence görürken yumrukladığı duvarın öte yanında Nihal Atsız vardı. Türkiye hiç demokratik olmadı. Hiçbir zaman demokrasi olmadı. Romanım çıktı duydunuz mu? Okuyan var mı? Yok! Romanım bir adada geçiyor. Adada Kürt Türk her türlü insan var. Taciz, ensest, ikiyüzlülük, toplum baskısı her şey var. Biliyorsunuz biz ikiyüzlü bir toplumuz. Karda yürü izini belli etme, karıncayı becer ama belini incitme. Bu nemek ya… Benim kitapta grup seks var diye herkes ahlak bekçisi kesildi. Almanya'da saunaya gittim. Bir Alman kadın şortunu çıkar dedi. Baktım kadın erkek herkes çıplak ama kimse kimseye bir saldırı yapmıyor. Türkiye'de böyle sauna olur mu? Benim çıktığım sevgilim tüm kızlar bir başkasıyla evlendi. Altı ay olmadan evlendiler. İçinizde evlenmek isteyen varsa sevgilim olsun. Bu dünyada sonsuz güvenebileceğiniz üç beş insan olmalı. Olmazsa boşa yaşamışsınız demektir. Şimdi ikinci kitabıma başladım..."

Daha sonra izlediği Yeşilçam filmlerinin konularını ve "Can Baba" (Yücel) hikâyeleri anlatmaya başlayan Ersöz 1 saat 20 dakika konuşmasına karşın konuşmayı bırakmak istemedi. Uyarılar sonucu ancak konuşmasına son verdi.


Berna Kabacaoğlu

J. R. R. Tolkien'in Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi kitaplarının "editör"lüğünü de yaptığını öğrendiğimiz Berna Kabacaoğlu ise "fantastik edebiyat" üzerine konuşma yaptı. İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen John Ronald Reuel Tolkien'in oldukça şovenist bir Katolik olduğunu söyleyen Kabacaoğlu, "Orta Dünya" haritasına bakıldığında bunun kabaca bir Avrasya haritası olduğunun görüldüğünü ve kötülerin hep Arap ya da Afrikalı tipler olmasının tesadüf olamayacağını vurguladı. Yazarın yaşamının bu fantastik eserlere yansıdığını, romanların/ın "şak" diye yaratıl(a)madığını söyleyen Berna Kabacaoğlu, Güney Afrika'da doğan Tolkien'in İngiltereye annesiyle dönmesine karşın asker olan babasının orada ölüp dönemediğini, İngilterede çaresiz annesinin bir köye taşındığını, bu köyde genellikle tıknaz, şen şakrak ama kavgacı insanların yaşadığını bunları sonra romanında Hobbitler olarak gördüğümüzü anlattı.
Cezmi Ersöz, Tuğrul Tanyol, Ahmet Yıldız, Kaan Eminoğlu


 Ahmet Yıldız, Tuğrul Tanyol, Cezmi Ersöz, 
Cezmi Ersöz, Tuğrul Tanyol, Ahmet Yıldız 

GERCEKEDEBİYAT.COM

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..