O ülkede kedilere sokağa çıkma yasağı

Almanya ve Hollanda da her yıl 340 milyon hayvan kediler tarafından öldürülüyor.

news-details
Haberler

İki ila üç milyon evcil kedi ve on binlerce sokak kedisinin yaşadığı Hollanda’da iki avukat son yılların en ilginç davasını açarak gündeme oturuverdiler. Serbest dolaşmalarına izin verilen evcil kedilerin her yıl milyonlarca kuş, kemirgen ve sürüngen ölümlerinden sorumlu olduğunu iddia eden Hollandalı avukatlar kediler için sokağa çıkma yasağı ile tasma yükümlülüğü getirilmesi için mahkemeye başvurdular.

Tilburg Üniversitesi'nin çevre avukatlarından  Arie Trouwborst ve Han Somsen, yaptıkları araştırmalar sonucunda Hollanda'daki yaklaşık iki buçuk milyon sahipli  ve sokak kedisinin her yıl yaklaşık 140 milyon hayvan öldürdüğü sonucuna ulaştıklarını iddia ederek, “Sokak kedileri kendilerini beslemek için avlanırlar. Ama evlerde beslediğimiz ve karnını doyurduğumuz  evcil kediler yiyecek uğruna öldürmezler, çünkü doğal bir av içgüdüsüne sahiptirler. Sadece bu duygu ile avını öldürüp bırakırlar..." dedi.

Korunan hayvan türlerinin kasıtlı olarak öldürülmesi veya rahatsız edilmesinin  AB hayvan koruma yasalarıyla çeliştiğine, kedilerin yaşattığı kuş soykırımına kedi sahiplerinin de bilinçsiz davranışları, eksik bilgileriyle ortak olduğuna dikkat çeken Arie Trouwborst'a göre, dünya çapında 367 hayvan türü tehlike altında.

Thouwborst: “Çok sayıda hayvanı yakalayıp öldürüyorlar, sadece öldürmekle kalmayıp çeşitli hastalıkların  yayılmasına da neden olabiliyorlar.  Kuşlar, küçük memeliler, sürüngenler, amfibiler gibi yerli türleri yok ediyorlar. Onlarca kuş ve memelinin nesli tükenmiş olmasından da ev kedileri  sorumludur. Bu nedenle evcil kedilere sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.“ diyerek konunun ciddiye alınmasını istedi.

Hollandalı iki avukata destek olan Naturschutzbund Deutschland e. V. NABU kuş uzmanı Lars Lachmann ise, Almanya'da en az sekiz milyon evcil kedi ve sayısız sokak kedisi olduğuna dikkat çekerek, “Yaptığımız araştırmalara göre  Almanya'da her yıl 200 milyon kuşun kediler tarafından öldürüldüğünü tahmin ediyoruz. Sayıları tartışmak şu an anlamsız ama istatikler tutulabilmiş olsa bu sayının yükselme olasılığı da var. Dikkat ederseniz yerleşim alanlarında ve tarım arazilerinde kuş popülasyonları kedisiz olduklarından dengelidir. Kedilerin yoğunluğu çok yüksek olan, bahçelerde neredeyse hiç kuş olmadığı bile görülebilir.”dedi.

Evcil kedi sahiplerine bir önerde bulunan Lars Lachmann, "Kedinize Mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar sahiplenip açık havaya çıkmasına izin vermezseniz kuşlara çok yardımcı olursunuz. Onların çoğalmasını, doğanın dengesini bulmasına ve kuş türlerinin yok olmamasına bir katkınız olmuş olur...“dedi.

Lachmann, kedilere takılacak ufak bir çanın en azından yetişkin kuşların yakalanmasını önleyebileceğini ifade ederek, “ Kedilerinizin içgüdülerini  tatmin eden basit oyuncaklarla evde zaman geçirmesini  sağlayabilirsiniz. Kedilerinize zaman ayırıp  onlarla oynayın o zaman onların içindeki avlanma duygusunu da azaltmış olursunuz“ uyarısında bulundu.

Erdem Buyrukçu
Gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Erdem Buyrukçu

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..