Nü sergisi açıldı ve "kapandı!" Nerede?

Yüzlerce resim galerisinin, ressamlarımızın, sanat kurum ve kuruluşlarının tepkisi merak ediliyor!

news-details
Haberler

Eskişehir'de  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde resim öğretmeni, sanatçı Emin Gülören’in "ArtNüyet" adlı resim sergisi Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen’in de katıldığı açılış töreninin ardından galeri görevlileri tarafından duvardan indirilip ters çevrilerek yere konuldu. Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı olaya tepki gösterdi. 
 
TOKİ Şehit Savaş Kubaş Anadolu Lisesi resim öğretmeni Emin Gülören, 16’ncı kişisel sergisini 14 Aralık 2012  Cumartesi günü Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galeri’sinde açtı. 29 "nü" yapıt sergilendi.  Herkes kokteylden sonra evine gitti. Pazar günü doğal olarak galeri kapalıydı. Ancak Pazartesi günü galeriye gelenler tablolarıın duvardan indirildiğini, ters çevrilerek yere konulduğunu gördü.
 
 
Sanatçı Emin Gülören, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi yetkililerinin kendisine herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.
 
Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’ndeki olaya Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı tepki gösterdi. Şanlı, galeri önünde sanatçı Emin Gülören ve bir grup sanatseverin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Olayı kınadıklarını ifade eden Ali Paşa Şanlı şöyle konuştu:
 
"Cumartesi günkü açılış töreninden sonra Pazartesi günü arkadaşlarımız sendikamız üyesi olan Emin Gülören’in sergisini gezmek için salona geldiklerinde tabloların ters çevrildiğini ve yere indirildiğini gördüler. Serginin birileri tarafından kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
 
 
Kültür Müdürlüğü ile hiçbir yetkili serginin kapatılması durumunu üzerine almıyor. Biz, özellikle bu tutum ve davranışın ülkemizdeki siyasal ve ideolojik bir hegemonya oluşturmaya çalışan iktidarın, esasen beynin arkasındaki düşünceyi gösterdiğini düşünüyoruz." dedi.
 
Hürriyet gazetesi ise "Bu çağda bu kafa!" diye başlık hatarak olayı birinci sayfadan haber yaptı.
 
 
Yüzlerce resim galerisinin, ressamlarımızın, sanat kurum ve kuruluşlarının tepkisi ise merak ediliyor!
 
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..