Nazım Hikmet Ankara ve İstanbul'da nerede anılıyor?

Kadıköy nüfusuna kayıtlı Nazım Hikmet Ankara ve İstanbul'da anılıyor

news-details
Haberler

Edebiyatın büyük ustadı Nazım Hikmet, doğumunun 111. yılında yurdun çeşitli yerlerinde anılıyor:
 
ANKARA:
 
Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ankara'da 13 Ocak Pazar gün boyu sürecek olan etkinliklerle Nazım Hikmet'in 111. Yaşını kutluyor. Bu yıl Genç Sanatçıları bir araya getiren NHKM “Genç Kuşak Sanatçılar Nazım'la Buluşuyor” adlı bir karma sergiyi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenliyor. Sergide, güzel sanatlar okullarında okuyan öğrencilerinin bir araya gelmesi, yaptıkları işleri sergilemeleri, birlikte sanat ve kültürü düşünebilmeleri, amaçlamakta.
 
Abidin Dino’ya, “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin” demiş olan Nazım’ın doğum günü nedeniyle yapılacak etkinliklerin bir parçası olarak planlan serginin açılışı da aynı gün saat 19:00 da. Sergi 13 Ocak ile 30 Ocak tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gezilebilecek.
 
 
Etkinlik programı
 
13 Ocak 2013 günü 16:00 ile 21:00 saatleri arasında ÇSM’de Nazım Hikmet’i anma toplantıları ve etkinlikler gün boyu sürecek. Etkinlik programı şu şekilde:
 
16:00
Sinevizyon: Nazım Hikmet 111 Yaşında
 
16:10
Açılış Konuşmaları:
 
Bülent Tanık – Çankaya Belediye Başkanı
 
Emre Falay – Nazım Hkmet Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi
 
16:30
Şiir Dinleti: Işık Yenersu(Tiyatro Sanatçısı)
 
17:00
Sinevizyon: Animasyon
 
Ara
 
17:30
Kısa Konuşmalar:”Nazım Hikmet 111 Yaşında”
 
Mehmet Aydın, Abdullah Nefes, Ahmet Antmen
 
18:00
NHKM Koro: Nazım Şarkıları
 
19:00
Karma Sergi: Genç Sanatçılar Nazım’la Buluşuyor
 
Açılış Kokteyli
 
Kısa Konuşmalar
 
21:00
Kapanış
 
 
 
İSTANBUL
 
Kadıköy nüfusuna kayıtlı Nazım Hikmet, belgesel gösterimi, panel ve 7 Şubat'a kadar sürecek "Nazım'ın Sanatı, Sanatçıların Nazım'ı" adlı sergi gösterilecek.
 
İlk etkinlik 12 Ocak cumartesi günü saat 14.00 de Gazeteci Yazar Can Dündar’ın hazırladığı Nazım Hikmet Belgeseli'nin gösterimi ile başlayacak. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki Belgesel Gösterimi sonrası düzenlenen panelde ise Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı başkanı Rutkay Aziz, Gazeteci Yazar Şair Ataol Behramoğlu, Yazar Orhan Karaveli ve Gazeteci Refik Erduran konuşacak.
 
Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi ve Yapı Kredi Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlenen Nâzım 111 yaşında – Nâzım’ın Sanatı, Sanatçıların Nâzım’ı Sergisi’nin açılışı ise Saat 18.00 de yapılacak.
 
Sergide Nazım Hikmet’i tuvallerinde en çok konu edinen ressamlardan İbrahim Balaban, Ömer Uluç, Mehmet Güleryüz, Tankut Öktem, Mehmet Aksoy, Yalçın Karayağız ve Memet Güreli’nin de aralarında bulunduğu 36 sanatçının resim ve heykelleri de yer alıyor. .
 
Tarih: 12 Ocak Cumartesi saat 14.00
 
Yer: Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi - Haldun Taner Sk. No:11 Caddebostan-Kadıköy
 

gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..