Muzaffer İzgü'den anlamlı sözler

Muzaffer İzgü'den anlamlı sözler

news-details
Haberler

Türk Edebiyatının usta yazarı Muzaffer İzgü ‘nün  Zıkkımı Kökü kitabı isimsiz bir ihbar üzerine yasaklandı..

Bir velinin konuyla ilgili şikâyetini değerlendiren Osman Gazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık oluruyla komisyon oluşturularak kitabı yasaklamıştı.

Değerli yazarımız Muzaffer İzgü konuyla ilgili basına şu açıklamayı yaptı:


"Baskılı dönemlerde böyle yavaş yavaş, ucundan, kıyısında kitap falan yasaklamaya başlarlar ki büyük yasakları da arkasından hemen getirelim diye. Kenan Evren zamanında da bir çocuk kitabım Ekmek Parası ki şimdi herhalde 20-22. baskıda o kitap. Ve eğer bunu öykü yapıp dünya yarışmalarınıza katılsanız 1.’lik verirler size. Niye? Çünkü ısmarlayan Kültür Bakanlığı, ısmarlayan devlet. Yasaklayan gene devlet.

 

Baskılara başlamışsa bir iktidar artık gidecek demektir. Bu tam bir faşizmin yapacağı şeyler. Böyle hitler zamanında, Mussolini zamanında, İtalya 'da buna benzer şeyler çok şey edildi, yapıldı.

 

Yasaklamaların bence asıl nedeni; çocuklarımızın düş kurmalarını istemiyorlar. Okuyan çocuk bir şeyleri düşünmeye başlar. Düşününce, soru sorar. Soru soran çocuk ve genç değişmiştir. O artık sürünün koyunu değil, bireydir. İşte çocuklarımızın birey olmalarını istemiyorlar. Kendilerini dinlemeyen, sorular soran, araştıran, birey olan bir toplumu istemiyorlar. Baş eğecek, her şeye evet diyecek, büyüklerim bilir diyecek, o ne derse o olur diyecek, hayır! Ben gençlerin, çocukların asla böyle olmasını istemiyorum.

 

Ben bütün yapıtlarımda hele çocuk yapıtlarımda; paylaşmayı, Atatürk ilkelerine sahip olmayı, güçsüzden yana olmayı, emeğe saygı duymayı, emek üretmeyi, doğayı sevmeyi, doğayı korumayı bunları verdim ben çocuklara.”Muzaffer İzgü, kitapların yasaklanmasının daha büyük yasakların habercisi olduğunu ifade etti.
 

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..