Mezartaşında, "Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında" yazıyor

Tanpınar'ın yurtdışı haklarının temsilcisi olan Kalem Ajans, yabancı dillerinn 24'ünde kitaplarının basıldığını duyurdu.

news-details
Haberler

Ahmet Hamdi Tanpınar, 51 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Kitapları 38 ayrı dile çevrildi.

 

Tanpınar'ın başta Huzur olmak üzere pekçok eserinin yayın hakları İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca'nın yanı sıra Tamil, Malayam gibi çok daha az bilinen diller için de satıldı. Böylece anlaşması yapılan dil sayısı 38'e ulaştı. 

Tanpınar'ın yurtdışı haklarının temsilcisi olan Kalem Ajans, bu dillerden 24'ünde kitapların basıldığını duyurdu.
 
Son olarak İspanyollarla da anlaşma yapıldı. 
 
Meksika ve İspanya'da da ofisleri bulunan yayımcı şirket, gelecek yıldan itibaren Saatleri Ayarlama Entitüsü kitabının İspanyolca versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 
 
İstanbul'da ise bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 30 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ki tema, "Şehir ve Oyun".
 
Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması bu yıl 'Hikaye' dalında.  Yarışmaya katılacak eserlerin 3 Mayıs 2013 tarihine kadar Osmangazi Belediyesi'ne teslim edilmesi gerekiyor. 2001'den beri yapılan yarışmada katılım 1 eserle sınırlandırıldı ancak sayfa sınırlaması getirilmedi. 
 
 
AHMET HAMDİ TANPINAR KİMDİR?
 
23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğdu.1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Liselerde ve yüksek okullarda çeşitli dersler okuttu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı. 1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yaptı. Bir süre Milli Eğitim müfettişliği yaptı. Sonra 1949 yılında Edebiyat Fakültesi'ndeki görevine döndü. 
 
Ölümüne kadar üniversite hocalığını sürdürdü. Gençlik yıllarında Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'in talebesi ve dostu olmuş, Batı edebiyatından Paul Valery ile Marcel Proust'u kendisine örnek olarak seçmiştir. 
 
İlk şiiri 1920'de yayımlanDI. Geniş okuyucu kitlesi onu daha çok lise kitaplarına ve antolojilere giren 'Bursa'da Zaman' şiiri ile tanır. Altmış kadar şiirinden ancak otuz yedi tanesini, tek şiir kitabında yayımlamıştır: Şiirler, 1961.
 
Tanpınar, 23 Ocak 1962 günü geçirdiği kalp krizi sonucu ertesi sabah vefat etti. Rumeli Hisarı Kabristanı'nda, hocası ve dostu Yahya Kemal'in yanı başına defnedildi. Mezartaşı üzerinde çok bilinen şiirinin iki mısraı hakkedilmiştir:
 
"Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında."
 
 
YAPITLARI
 
Roman: 
 
Huzur (1949), Saatleri Ayarlama Enstitüsü” (1962), Sahnenin Dışındakiler (1973) , Mahur Beste (1975),  Aydaki Kadın (1986), 
Ayna(1950).
 
Şiir:
 
Şiirler (1961)
 
Deneme: 
 
Beş Şehir (1946), Yahya Kemal (1962), Edebiyat Üzerine Makaleler (1969), Yaşadığım Gibi (1970).
 
İnceleme:
 
19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi (1949).
 
Hikaye: 
 
Abdullah Efendinin Rüyaları (1943),
Yaz Yağmuru (1955).
 
Makale:
 
Edebiyat Üzerine Makaleler (1969)
Mücevherlerin Sırrı
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..