Mehmet Rauf'un yanıtları daha şairane

news-details
Haberler

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Handan İnci’nin Everest yayınlarınca 2018 yılında yayınlanan Tahkikat-ı Edebiye İlk Edebiyat Anketi kitabında ünlü yazarımız Mithat Cemal Kuntay’ın, Abdülhak Hâmid Tarhan’dan Halide Edib Adıvar’a kadar dönemin edebiyatçılarıyla yaptığı anketler yer aldı.

Servet-i Fünun dergisinde yayımlanan “anket” sorularına verilen ve gerçek bir sanatçıya yakışan  cevapların –biz Tevfik Fikret’ten beklerken– romancı Mehmet Rauf’unkiler olması dikkat çekti. Romanlarındaki kahramanları akıldan çok duygularıyla hareket eden (Tevfik Fikret'in damadı) Mehmet Rauf’un “şairane” yanıtlarından bazıları:

“Hülya-i saadetim: Beraber ölecek bir kadın bulmak” (Tevfik Fikret: “Ayestafanos’ta bir küçük ev”)

“Yaşamak istediğim yer: Seviştiklerimin yanında” (Tevfik Fikret: “Burası değil”)

“Ölmek istediğim yer: Bir deniz muharebesinde” (Tevfik Fikret: "Burası değil”)

“Sevdiğim hayvanlar: Münekkidler” (Tevfik Fikret: “Ben”)

“Sevdiğim kuşlar: Şairler” (Tevfik Fikret: “Ben cennetkuşu”)

Handan İnci kitap hakkında şunları söylüyor:

"Türk edebiyatında yazara yöneltilmiş sorulardan oluşan anket/soruşturma/röportaj türü çalışmaların ilk örneği olarak Ruşen Eşref Ünaydın’ın 1918’de yayımladığı Diyorlar ki adlı kitabı gösteriliyor. Oysa ondan çok daha önce yola çıkan biri var. Midhat Cemal Kuntay, 1909’dan itibaren dönemin tanınmış yazarlarına edebî kimliklerini kendilerinden öğrenmek amacıyla birer anket formu gönderir. Ancak her nedense gelen cevapları yayımlamak için 1919’a kadar bekler. [...] Tahkikat-ı Edebiye Sütunları'na gönderilen cevaplar edebiyat tarihimiz için önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Anketin asıl amacı da günün okurunun ilgisini çekecek bir dizi hazırlamak değil, geleceğin edebiyat tarihçileri adına birinci elden çeşitli bilgiler derlemektir. Servet-i Fu¨nûn’da yayımlanırken bütün cevapların başına eklenen paragrafta, eski edebiyatın bu konudaki eksiğine eleştirel bir bakışla işaret edildiği gibi bu çabayla ulaşılmak istenen hedef de ortaya konur.”

Kitabı edinmek için...


GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..