Kürecik bir romana konu oldu / Vecihi Timuroğlu

Kürecik, devrimci hareketin geliştiği önemli bir yurt köşesidir.

news-details
Kitap

Hasan Çerçioğlu, 1960 Anayasası ile başlayan toplumsalcı (sosyalist) örgütlenmenin içinde yer almıştır. Kendi memleketi olan Kürecik’te (Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı 24 parça köyü içeren yurt parçası) 1965-1980 yılları arasında yaşanan devrimci hareketi, Kürecik’te Güneş Geç Doğar adlı romanında anlatıyor.

 

Kürecik'de Güneş Geç Doğar'da olaylar, ana olayın yörüngesinde gelişiyor.

 

Kürecik’te uyanan okuma coşkusu, yeni yeni ortaya çıkan lumpen burjuvazi tarafından bastırılmaya çalışılıyor.

 

Ancak, kız ve erkek gençlik, bu yoz sınıfın engellerini aşıyor. Kürecik bucağı (o yıllarda, bucak), tümüyle Alevi’dir. Yoksulluk ve yoksunluk içinde, devrimci düşünceyi özümsemeye çalışan bir halkın, faşist güçlerle savaşımını, abartmadan anlatıyor Hasan Çerçioğlu. Soruna, tarihsel kökleriyle bakıyor. Osmanlı’nın Alevilik’e bakışını ve Aleviler’e uyguladığı baskıyı, romanın roman olma özelliğini sarsmadan ele alıyor. Cumhuriyet’in kazanımlarını, Alevilere bakışını işliyor. Aleviler’in neden sol öğretiye yöneldiklerini, tarihsel gelişim sürecinde anlatıyor.

 

*

 

Kürecik, devrimci hareketin geliştiği önemli bir yurt köşesidir. 12 Mart faşist darbesinden kaçan birçok devrimci genç, Kürecik’e sığınmıştır. Hasan Çerçioğlu, bu gelişmelerin içinde yaşamış, yaşantının içinden yazmış. Sağlıklı devrimcileri yazdığı gibi, devrimci öğretiyi yozlaştırarak köylüyü Cumhuriyet’e karşı kışkırtan tarihsel ve toplumsal bilinçten yoksun devrimcileri de işlemiştir. Ama romanın toplumsalcı gerçekçi gelişimini engellememiştir. Kurgu, tümüyle olumlama üzerine kurulmuştur.

 

Kürecik’te Güneş Geç Doğar, ülkemizin en önemli coğrafyasında bir önemli noktayı anlatan ve ayrıca yazınımıza yeni değerler katacak bir yapıttır.

 

Yazınımız, yeni bir roman ile tanışıyor.

 

Satın almak için: http://www.dr.com.tr/Kitap/Kurecikte-Gunes-Gec-Dogar/Hasan-Cercioglu/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000386966

 

Vecihi Timuroğlu

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..