Hüseyin Atabaş toprağa verildi

news-details
Haberler

 

Değerli şair, iyi bir deneme yazarı Hüseyin Atabaş Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Trabzon doğumlu olan Hüseyin Atabaşlise yıllarından bu yana Ankara'da yaşıyordu.

Ankara'nın edebiyat ve sanat yaşamına katkıda bulunan Atabaş'ı son yolculuğuna sevenleri yurdun dört bir yanından gelerek son yolculuğa uğurladı. Polatlı'dan şair Sema Sezen, İzmir'den Mahzun Doğan Ankara dışından gelen dostlarıydı.

Mezarı başında konuşma yapan Ahmet Özer, "Bir Trabzonlu olarak bu kadar sakin olabilmesine hep şaşmışımdır. Ankara'da sembol olabilmiş bir kültür insanıydı. Şairliği o kültür adamlığı üzerine kurulmuştur. Onun bütün dosyaları, kitapları yayınlanmalı. Son zamanlarda bir filozof felsefeci gibi yazılar yazdı." dedi.

Mahzun Doğan: "Hüseyin ağbi bir şairdi evet ama iyi bir şair olmanın ötesinde Ankara'nın edebiyat belleğiydi. Tüm kuşakları tanımıştı. Edebiyata verdiği emek yalnızca yazdıklarından ibaret değildi."

Mehmet İş: "Türkçeyi en iyi kullanan Trabzonlulardandı."

Zerrin Taşpınar: "Şair arkadaşımdı şiirleri ne kadar incelikliyse şiirleri de öyleydi. Kötü gününüzde yanınızda olur. Sabırlı herkesi hoşgören bir insandı. Cumartesi günleri toplanırdık. Ben diyorum ki hep kar yağacak şimdi. Çünkü kar yağdığı zaman gelemezdi."  

Ahmet Yıldız

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..