Hocalı katliamı gece boyunca sürmüştü

Halkları birbirine düşman eden tüm faşist eylemleri, alçakça katliamları kınıyoruz.

news-details
Haberler

1992 yılının 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede, Azarbeycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı kasabasına Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan'ın emriyle Rus askerleri desteğindeki Ermeni çeteleri saldırdı.

 

Azeri resmî kaynaklarına göre 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere Türk olmaktan başka suçu olmayan toplam 613 sivil insan, akla hayale gelmeyecek işkencelerle öldürüldü, 487 kişi ise ağır yaralandı, 1275 kişi rehin alındı ve 150 kişi ise kayboldu. Kaybolan 150 kadının fuhuşa sürüklendiği iddia edildi; daha sonra hiç bir haber alınamadı.

 

Hocalı katliamı ile ilgili 14 Mart 1992 tarihli Fransız Le Monde gazetesi, "Ağdam’da bulunan basın mensupları, Hocalı’da öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş, tırnakları çıkarılmış üç kişi görmüşler. Bu, Azerilerin propagandası değil bir gerçektir" ifadelerine yer verdi.

 

Katliam sonrası, gazeteciler Hocalı'ya girdiklerinde, görgü tanıklarının  abartmadığını gördüler. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri,  katliamın boyutunu da anlatıyordu: "Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim, ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse  tanık olmaz." 

 

*

 

Azerbaycan, Ermeniler tarafından yapılan bu katliamın “soykırım” olarak tanınması için dünya çapında kampanya başlattı.

 

Meksika Senatosu, Pakistan Senatosu, Kolombiya Parlamentosu, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD'nin Teksas, New Jersey, Massachusetts, Georgia eyaletlerinde kabul edilen kararlarda Hocalı Katliamı "soykırım" olarak nitelendirildi.

 

Dünyanın gözleri önünde meydana gelen Hocalı Katliamı, Ermeniler tarafından itiraf edilse de uluslararası kurumlar tıpkı Srebzenitska katliamında olduğu gibi sessiz kalmayı tercih etti. BM Güvenlik Konseyi 1993'de 4 karar kabul etmiş olsa da, bu kararlar Hocalı Katliamı ile ilgili değil, "Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal ettiğine" yönelikti.

 

*

Robert Koçaryan 20 Mart  1996'da Ermenistan Başbakanı oldu. 30 Mart 1998’de de devlet başkanı seçildi.  

 

Gerçekedebiyat.com olarak böyle katliamların bir daha hiç yaşanmamasını, Ermenilerin katliamla ele geçirdikleri toprakları terk etmelerini, halkları birbirine düşman eden tüm katliamları nefretle kınıyoruz.

 

Katliamla ilgili belgesel film için: Hocalı Katliamı 

 

Katliamdan bazı fotoğraflar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..