Haluk Şahin'e edebiyatı aşağılamak yakışmadı...

Edebiyatımız artık, ülke sorunlarıyla, halkın geleceğiyle ilgisiz, toplumsal bir değeri olmayan bir "alan", eğlence sektörünün bir parçası olarak algılanıyor

news-details
Eleştiri

Kim Korkar Soruşturmacı Gazeteciden adlı yeni kitabı yayınlanan Haluk Şahin, Yeni Asır Tv'de yayınlanan "Laf Ofisi" programına konuk oldu. 
 
Haluk Şahin, "Türk medyasının çok ciddi bir kriz geçirdiği bu dönemde, halkın gerçekleri öğrenme hakkını, talebini yerine getirecek bir kanal düşünüyoruz..." dedikten sonra şunları söyledi:
 
"(...) Medya krizi aslında toplum krizidir. Toplumun tamamı tarafından güvenilecek haber kaynaklarının, televizyonların ortaya çıkması gerek. Dünyada bu var. Mesela The New York Times. Türkiye'nin de böyle mecralara ihtiyaç var.
 
Türkiye önümüzdeki 2.5 yıl içinde dört büyük olaydan geçecek. Böyle bir dönemde benim felsefenin ovalarında, edebiyatın bağlarında dolaşacak halim yok. Televizyona dönmek zorundaydım. Bunu iş olarak kabul etmem ama görev olarak kabul ederim."
 
*
 
Felsefeyi bilemeyiz ama edebiyatın gazeteciler tarafından aşağılanması son yıllarda moda oldu!
 
Zaten, çoğu gazetelerin "Kültür/Sanat" sayfalarının bile, edebiyata ancak Orhan Pamuk/Elif Şafak genelinde yer vermelerinin dışında bir değeri yok.
 
Oysa bir zamanlar Türkiye'de neler olup bittiğine yazar ve şairlerin değerli görüşlerine yer verilerek anlamaya çalışılır,  tv'ler, radyolar,  gazeteciler yazarları konuk etmeye can atardı.
 
Ne var ki o günler geride kaldı!
 
Edebiyat ülke sorunlarıyla, halkın geleceğiyle ilgisi olmayan bir "alan", eğlence sektörünün bir parçası olarak algılanmaya başlandı.
 
Haluk Şahin'i suçlayarak bu işin içinden çıkamayız diye düşünüyoruz. (Çünkü, Haluk Şahin edebiyata en yakın gazetecilerimizdendir.)
 
 
*
 
Bunun suçu, gazetecilerde mi yoksa, çok şey bildiğini sanan ama edebiyat bilgisi açısından (da) cahiliye döneminde yaşayan, Türkiye'nin ve bölgenin sorunlarından kendini soyutlamış biz yazar ve şairlerde mi?
 
Gerçekedebiyat.com işte bu saygıyı yeniden kazanmak için yayına başladı!
 
 
Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..