Elif Şafak'ın 'Karabağ' paylaşımı tahmin ettiğiniz gibi

news-details
Haberler

Ermenistan’ın saldırısı üzerine Azerbaycan, yaklaşık 30 yıldır işgal altındaki Dağlık Karabağ’ı kurtarmak için büyük bir askeri operasyon başlattı.

Dünyadaki tüm Ermeniler, işgalci Ermenistan’a destek vermek için ayağa kalktı. Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Avrupa ve Amerika’daki Ermeni diasporası, lobi kuruluşları, yıllardır Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sini işgal etmiş, binlerce insanı katletmiş, Hocalı’da olduğu gibi bir gecede 613 kişiye soykırım yapmış, işgal planlarını terör örgütleriyle uygulamış Ermenistan’a destek olmak için kolları sıvadı.

Elif Şafak sivil halkın yaşadıklarını görmedi

Kim Kardasian bile milyonlarca dolar para yardımı yaptı; fon kurdular, 'paylaşım'larda bulundular.

Ancak bizim kitaplarını alarak zengin ettiğimiz, baş tacı etti(rildi)ğimiz, Türk okurunun milyonlarını cebine indiren,  "uluslararası ünlü" yaptığımız yazarlarımız şairlerimiz suskun.

Orhan Pamuk'u bir kenara koyarsak, Azerbaycan'a da pazarlanmış ve orada da tanınan Elif Şafak'ın sosyal medya paylaşımı okurlarını üzdü.

Bir Ermeni'nin paylaştığı yine bir Ermeni sanatçının yıkıntılar arasında çaldığı müziği 'retweet'lemesi, bardağı taşıran son damla oldu ve büyük tepki topladı. Bunun üzerine 10 saat sonra yeni bir açıklama yapan Şafak yuvarlak laflara o ünlü "Barış" lafına sığındı.

Eleştirmenlere göre Şafak, Türkiye'de yazar olmak için Ermeni, Rum ve Kürt etnisitesini sevmek, Türklere düşman olmak yeterlidir tezini doğrulayan bir örnek.

İşte o paylaşımlar:

 

 

FUTBOLCU PAYLAŞIMI

"Ne sağcısın ne solcu futbolcusun futbolcu" diye tekerlemeyle yurtseverliklerini aşağıladığımız futbolcular ise bu yazar tiplerinden daha duyarlı. 

Mesut Özil, Twitter'dan paylaştığı mesajda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan’ın derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir." sözüne yer verdi.

Ö, zil mesajında "Tüm dünya, Dağlık Karabağ bölgesinin yasal ve uluslararası anlamda Azerbaycan'ın bir parçası olduğu ve yasa dışı bir şekilde işgal edildiği gerçeğinin farkına varmalı. Mart 2008'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü kabul eden ve Ermeni güçlerinin çekilmesi gerektiği konusundaki kararı onayladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararının geçerli olduğunu ve herkes tarafından tanınması gerektiğini hatırlatmak isterim." değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..