Dünya Öykü Günü nasıl kutlandı?

Atılım Üniversitesi’ndeki etkinliğe Halil Genç, Pelin Buzluk ve Ayşegül Çelik’le birlikte genel yayın yönetmenimiz Ahmet Yıldız da “Yazar Muzaffer Buyrukçu’nun Ölmeden Önce Gördüğü Son Düş” adlı öyküsünü okuyarak katıldı.

news-details
Haberler

Adını 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nden alan Dünyanın Öyküsü dergisi,  Dünya Öykü Günü’nü farklı kentlerde çeşitli etkinliklerle kutladı.

 

Mustafa Balel tarafından kaleme alınan Öykü Günü Bildirisi’nin okunmasıyla değişik kentlerde kutlamalar yapıldı, öyküler okundu, öykü yazarları birbirleriyle tanıştı, tartışmalar yapıldı.

 

Ankara’da kutlamalar iki yerde yapıldı.  Atılım Üniversitesi’ndeki ilk etkinliğe Halil Genç, Pelin Buzluk ve Ayşegül Çelik’le birlikte genel yayın yönetmenimiz Ahmet Yıldız da “Yazar Muzaffer Buyrukçu’nun Ölmeden Önce Gördüğü Son Düş” adlı öyküsünü okuyarak katıldı.  

 

İkinci etkinlik saat 18.00’de Olgunlar Sokak’daki Cafe Soul’da yapıldı. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencilerinden Ebru Tartıcı, Baran Can Eraslan, Barbaros Efe Türkay, Ecesu Sevindik, Bilge Karasu’nun “Göçmüş Kediler Bahçesi”, Julio Cortazar’ın “Graffiti” ve Virginia Woolf’un “Miras” adlı öykülerini okudular. Etkinlik müzik ve şarap kokteyliyle son buldu.

 

*

 

Bursa’daki etkinlik Nilüfer Belediyesi ve Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) ile işbirliği içinde,  16 Şubat Cumartesi günü 14.00 – 17.00 saatleri arasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde kutlanacak.

 

Nemika Tuğcu, Mustafa Balel, Şaban Akbaba, Pelin Yılmaz, Nurhan Şahinkaya ve Ali İpek’in öyküler okuyacağı programda Mustafa Balel, “Ara Dönemler ve Öykücülüğümüz” ve Nemika Tuğcu “Öykü Atölyeleri” konulu söyleşiler yapacaklar. Söyleşilerin yöneticiliğini Şaban Akbaba üstlenecek.

 

Etkinlik, Öykü Onur Ödülü’nden sonra Osman Şahin ve Pelin Yılmaz’ın katılacağı söyleşiyle sona erecek.

 

*

 

Kayseri'de ise,  14 Şubat’ta saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan tramvaya binildi ve Tema Gönüllüleri öyküyü yolcularla birlikte okudu. Dünya Öykü Günü etkinliği Nar Kitap’da sona erdi.

 

Ayrıca Erciyes Üniversitesi, Semaver Öykü Dergisi, Esrar Şiir Dergisi ve Nar Kitap’ın işbirliğiyle düzenlenen bir etkinlik de saat 17.30’da Dünya Öykü Günü Bildirisi’nin okunmasıyla başladı.

 

Dünyanın Öyküsü Genel Yayın Yönetmeni ve yazar Özcan Karabulut. “Yazarlık ve Öykü Serüveni” başlıklı bir konuşma yaptı.

 

Gaziantep'de, Halfeti’de, Tarsus da da Dünya Öykü Günü kutlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..