Cibali Durağı'nın adının Orhan Kemal Durağı olması için kampanyaya gerek mi var!

Ölümsüz eserlerini yazdığı, ömrünün bir bölümünü geçirdiği, kitaplarına konu olan tütün fabrikasının arkasında bugün halen bulunan evinin çok yakınına, 1 Ocak 2021’de Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının bir bölümü bugün açıldı. Hattın Cibali'deki durağının adının 'Orhan Kemal Durağı' olması için kampanya açıldı.

news-details
Haberler

İstanbul Fatih'te bulunan Cibali semti Orhan Kemal'le birlikte anılır. Cibali Orhan Kemal'dir. Bu semti ‘Suçlu’, ‘Sokakların Çocuğu’, ‘Evlerden Biri’, ‘Müfettişler Müfettişi’, ‘Elli Kuruş’ adlı yapıtlarında anlattı. Bu semtin insanlarını konu etti.

Türkiye Yazarlar Sendikası, yılbaşında açılacak olan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında bulunan Cibali durağının adının ‘Orhan Kemal Durağı’ olarak değiştirilmesi için bir imza kampanyası başlatmıştı.

Fatih-Balat-Cibali-Samatya’dan semt sakinleri ve edebiyatseverler tarafından düzenlenen kampanya şimdiden 500 imzaya ulaştı.

Fakat bugün açılan tramvay hattının ilgili durağının Orhan Kemal olduğuna ilişkin bir bilgi gelmedi.

Orhan Kemal, 1954-1966 yılları arasında, bugün Kadir Has Üniversitesi’nin bulunduğu Cibali Tütün Fabrikası’nın hemen arkasındaki sokakta bir evde kiracı olarak yaşamıştı. O ev halen yerinde duruyor. Fatih Belediyesi tarafından Orhan Kemal’in orada yaşadığını gösteren bir tabela asılmıştı ama şimdi yerinde yeller esiyor.

Çağdaş ülkelerde Orhan Kemal gibi bir yazar varsa ve böyle özellikte bir semte durak yapılacaksa kendiliğinden, doğal olarak o yazarın adı verilir.

Orhan Kemal adı için kampanyaya gerek yok! (Cibali Tütün Fabrikası'nın kızları ne der sonra!)

Kampanya açmak zorunda kalmamız bizim ulus olarak büyük bir ayıbımız.

Sendikanın change.org üzerinden yürüttüğü kampanya duyurusunda şöyle deniyor:

“Eminönü-Cibali-Alibeyköy tramvay hattının yılbaşında ulaşıma açılacağı kamuoyuna duyurulmuş bulunuyor. Bu hatta bulunan Cibali Durağı’na, bu semtte uzun yıllar yaşamış, unutulmaz pek çok yapıtını oradaki evinde yazmış Orhan Kemal’in adının verilmesi ile ilgili kampanya başlatılmış bulunuyor. Türkiye Yazarlar Sendikası olarak, 50. ölüm yıldönümünde, emekçi halkın yazarı Orhan Kemal’in ismini Cibali ile özdeşleştirecek bu kararın alınmasını destekliyor ve sendikamızın talebi olarak kamuoyuna duyuruyoruz.”

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, imza kampanyasının devam ettiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temaslarının da sürdüğünü ancak şimdiye kadar net bir cevap alamadıklarını söyledi.

Umarım kısa sürede olumlu cevap verilir ve durağın adı ‘Cibali Orhan Kemal Durağı’ olur.

İmza kampanyasına katılmak için...

EDEBUDSMAN

Sosyal Medyada Paylaş

author

Edebudsman

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..