Çevreci Korona! Virüsün olumlu etkileri! / Cem Güneş

news-details
Deneme


Covid-19’un ortaya çıkıp Wuhan’dan o sert yüzünü göstermesi dünya tarihinde bir dönüm noktasıdır. Şimdiye kadar daha öncekilerine göre daha az can alsa da kendine özgü özellikleri ve yarattığı etkiler dikkat çekici.

Ayrım hem yapıyor hem de yapmıyor. Başbakanından sağlık bakanına, ünlü oyunculardan şöhretli futbolculara kadar eşit davranıyor. Üstelik yaş ve cinsiyette pozitif ayrımcı. Erkekleri daha çok tehdit ediyor, bayanlara biraz saygılı ve çocuklara yanaşmıyor.

Ekonomiden sağlığa, inançtan ahlaka tüm kalıpları ve düzeni zora soktu. Domino etkisi yarattı. İran’da, virüse iyi geliyor diye sahte alkol içen 127 kişi öldü. Kabe’yi boş bıraktı. Cemevi, cami ve kiliselere kilit vurdu. Tribünü doldurmak isteyen dünyadaki tüm fanatiklere karşı tavır aldı. Akıl ile hurafe, din, dünya işleri ve fanatizm imtahana girdi.

Corona dünyayı aslında ekonomik olarak sınıyor. Bu ya bir ürün, ki biyolojik savaş anlamına gelir ya da doğa insanlara ayar çekiyor.  Olumlu yönleri de olan bu virüs ne sonuncusu ne de sondan birincisi. Bunun arkası gelecek. Yeni virüslere hazırlanmanın zamanı geldi.

Önce olaya Türkiye açısından bakalım. Bence bu virüs Türkiye’yi insan bazında fazla vuramayacak. Çünkü yemekten önce el yıkamak, tırnak uzatmamak, kolonya kullanımı, acılı-soğanlı antioksidan ürünler ve yemek alışkanlıkları insanları koruyacak. Temizlik kurallarına dikkat edilecek. Deterjan dozu artacak. Sabah akşam iki diş sarımsak yutulacak. Limonata içilecek. Limon, sarımsak, acı, şalgam, turşu suyu, taze kesilmiş kuru soğana önem verilecek ki zaten durum Corona'dan önce de böyleydi. Corona'nın ilacı hem kültürümüzde hem de ürünlerimizde saklı.

Şimdi gelelim komplo teorisine. Bu oldukça güçlü bir teori. Çünkü bundan sonra üretim aktivitesi Çin’den başka ülkelere de dağıtılacak. Çin’in etkisi dizginlendi. İran o meşhur suikastten sonra bir de bu virüsle sarsıldı, izolasyona gitti ve yerine oturtuldu. Modern ipek yolu zincirindeki İtalya tokat yedi.

Hasta ve yaşlı insanlar azalacak, nüfus bir ölçüde tırpanlanacak. Yaklaşık 7.2 milyar olan nüfusu ekolojik denge artık kaldırmıyor. Atmosfer harekete geçti ve uçaklar zorlanıyor. Atmosfer sakin değil artık. Toprak da harekete geçti, deprem fırtınaları durmuyor. Denizler plastik artıklarla kirlendi.

İnsanlar Corona deneyiminden sonra sanki kutsal kitaplarda yazılan yaşam biçimine itilecek gibi. Çünkü virüsün bittiğine inanamayacak ve bundan sonra cinsel yaşamına ve temizlik kurallarına daha fazla dikkat edecek. Ancak 'semereli olun, çoğalın' telkinine inanmaya başlayacak. KOBİ’ler ve büyük şirketlerin bir bölümü batacak. Bunları sınırsız para kaynaklarına sahip olan global canavar yiyecek. Ulus devletlerin ekonomik rezervleri biraz daha eriyecek. Sıkı ekonomik çöküş ardından savaşları kaçınılmaz kılabilecek. Devletler yeni ganimetlerin peşine düşebilirler. İşte bu senaryo kimin işine geliyorsa vurulan ‘altın vuruşun’ ardındaki de o olabilir.

Corona’nın olumlu sonuçları da var. Örneğin atmosfer biraz rahatlayacak. 5 milyon nüfuslu küçük bir ülkenin orta halli havyolu şirketi bile 4000 uçuşu iptal etti. Dünya çapında yüz binlerce uçuş iptal edildi. Ekonomi yavaşladı. Trafik azaldı. Co2 salınımı düştü. İnsanların ve şirketlerin sona ermez para hırsı dizginlendi. İnsanlar temizliğin önemini anımsadı. Sağlık ürünlerini daha etkili kullanmayı öğrendi. Cebinde para görüp deli gibi dünyayı gezen, sürekli kirliliğe yol açan sürüler yerine oturdu, çünkü bu insanların bencilliği çocukların geleceğini bitiriyor. Bu ne istediğini bilmeyen gezginler şunu düşünmüyor, herkes kendileri gibi sürekli gezse ve uçakları dolmuş gibi kullansa dünya ne hale gelir? Corona karantinası nedeniyle insanlar evde oturup kitap okumayı, evde küçük tamirler yapmayı, sulu boya resim yapmayı, filim seyretmeyi anımsadı. Ayrıca insanlar uzun süre azla doymayı öğreneceği bir döneme girdi. Bir cinsel ilişki için 10 bin kilometre uzaktaki Tayland’a gidememeye alışacağı günler geldi, çünkü uçaklar uçsa da bir çoklarının o tatile parası olamayacak. Gereksiz tüketim ve kirlilik azalacak. Sex turizmi yara aldı.

Bu arada kriz dönemlerinde hangi mesleklerin geçerli olduğu ortaya çıktı. Sağlık personeli, hastahanelerin elektronik cihazlarından sorumlu teknik personel, ulaşımda çalışanlar, temizlikçiler, market çalışanları, kreş öğretmenleri ve pedagoglar. Avrupa'da şu anda yüksek maaşlı elemanlar maaş alıyor ve evde oturuyor. Özel sektör elemanlarını geçici olarak işten çıkarttı ve sorumluluğu sosyal güvenlik sistemine devretti. Bu kesim tam maaş alamayacak. Bankalar borç erteleme konusunda büyük baskı altına girecek.

Gerçek şu ki devletlerin rezervlerinin harcanacağı bir dönem bu. Corona karantinaları sona erse bile ekonomik fatura uzun süre ağırlığını hissettirecektir.

Umarız Corona dersi insanlığa doğru adımları atmayı öğretir. Nüfus artışı dizginlenir. Denizler çöpten temizlenir. Atmosfer yok olmaktan kurtulur. Para hırsı sona erer ve yalnızca tüketilecek kadar üretime geçilir. Sosyal devlet anlayışı uyanır. Dünya halkları küresel canavarı dışlar, ürünlerini boykot eder ve durdurur.

Çocuklara temiz ve güvenli bir gelecek hazırlanır. Hırsın, kendini beyenmişliğin, cinsel sapıklığın, şımarıklığın ve güç budalalığının sonumuzu hazırlamasının önüne geçilir. Barışçı ve adil bir dünya düzenine geçilir. Az çocuk doğar ama özenle eğitilir. Cehalet, çıkarcılık, despotluk, nükleer tehtid, para hırsı, sentetik gıda, sanal para projesi ve sömürü sona erer. Sanat, estetik, eğitim, bilim, müzik, mantık, akıl, doğa, adalet ve insan kazanır. Çirkinlik ölür ve güzellikler yaşar.

Cem Güneş

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Cem Güneş

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..