Avcılık yasaklansın! Bugün '4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'

news-details
Haberler

Türkiye’de aralarında ekoloji topluluklarının da bulunduğu 230 sivil toplum kuruluşu, Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne ilişkin ortak açıklamasında "Dünyayı birlikte yaşadığımız diğer canlılarla paylaşıyoruz. Ormanlar, dağlar, dereler hepimizin yaşam kaynağı ve hepimizin yaşamı birbirine bağlı. Bu nedenle haklarını bizim dilimizde ifade edemeyen tüm canlıların sesi olmak için bir aradayız" dedi.

Tüm canlı yaşamının  korunması için avcılığın bir an önce yasaklanması gerektiği belirtilen açıklamada, "Spor veya hobi amaçlı ya da bir turizm faaliyeti olarak yaban hayvanlarının yaşam hakkının ihaleye açılamayacağı" vurgulanarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın avcılığı tamamen yasaklaması talebiyle imza kampanyası başlattı.

Son 16 yıl içerisinde 500 bin kişinin avcılık sertifikası almasını eleştiren kuruluşlar, avcıların sayıları artarken, pek çok canlı popülasyonunun tükenme tehlikesi altında olduğunun bilimsel verilerle ortaya konulduğunun da altını çizdi. UNESCO tarafından hazırlanan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre de her hayvanın yaşam hakkına saygı duyulması gerektiğini hatırlatıldığı açıklamada, avcılığı durdurmak için harekete geçmeye davet edilerek "change.org/vurmabeni" adresi üzerinden imzacı olmaya çağırdı.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..