'Arapça Kitap ve Kültür Günleri'nde tam da 10 Kasım'da tuhaf açıklama!

Gericiler Arapça sevdasından vaz geçmiyor! Dil Devrimi yapmış Atatürk'ün tam da ölüm günü olun 10 Kasım'da Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan, hem de Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 'İslam dünyasından alimler ve akademisyenlerle geleneğimizin izinde çevrim içi buluşuyoruz!' sloganıyla yapılan ve ana teması, 'İlim Membaı Maveraünnehir' olarak belirlenen programda dilde yenileşmeye, Türkçeleşmeye kin kustu.

news-details
Haberler

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın yönetimindeki oturumda "Ortak Bir Dil Kurmak" başlıklı söyleşide Doğan, "Yüzyıllar boyunca bu dillerle birlikte Türkçe'yi geliştirmişiz. Bu aslında çok da tuhaf değil. Bugün eğer Avrupa dillerini tetkik edersek, bu dillerin müşterek kelimelerinin esas olarak Latince'den geldiğini görürüz. Ortak bir dil geliştirmek büyük bir müştereklik sağlar. Başka bir dil öğreneceği zaman bu dillerden birini kullananlardan biri, büyük bir kolaylık bulunur elinin altında." diyerek Arapça'yı Latince'ye benzetti, Türkçe'nin Arapça'yla geliştiğini iddia etti.

Doğan, Avrupa'da bir icat olduğunda bunun dildeki karşılığının Latince ve ortak bir şekilde ortaya konduğunu anlatarak, "Doğu dünyasında da böyleydi. Biz diyelim ki 19. yüzyılda yeni kavramlarla karşılaştığımızda ona karşı kelime bulmamız gerektiğinde bir medeniyet tavrı gösterdik. İslam medeniyetini temsil eden kelimelerle bunu karşılamaya çalıştık." diye konuştu.

Doğu medeniyetlerinde ortak dilin Kuran-ı Kerim'in Arapça olmasından dolayı bu dil üzerinde kurulduğunu belirten Doğan, "Latince nasıl Avrupa dünyasında ortak bir kavram alanı meydana getiriyorsa, sözlükte neredeyse üçte bir oranında kelimeyle temsil ediliyorsa, bizde de Arapça kelimeler böyledir. 19. yüzyılda yeni terimleri çoğunlukla Arapça üzerinden inşa ettik. Bunların en meşhuru Medine kelimesinden türetilmiş olan medeniyet kelimesidir." dedi.

Doğan, Arapça'dan Türkçe'ye geçen kelimelerin sürekli konuşulduğunu dile getirerek, "Türkçe'den de Arapça'ya geçmiş, birçoğu günlük hayatta kullanılan terimler var. Yeme içmeyle ilgili, askerlik ve idarecilik alanında kullanılan terimler bugün de Arap dünyasında, Cezayir'den Irak'a kadar kullanılmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

AA'nın haberine göre, bugün Türkçe'de kullanılan birçok kelimenin yerini Batı'dan gelen ifadelerin aldığının iddia eden Doğan, şunları kaydetti:

"Türkçe'nin diğer bütün lehçelerinde mektep kelimesi kullanılıyor. Biz mektep kelimesini bıraktık, Fransızca'dan gelen ekol kelimesini kullanmaya başladık. Böyle çok sayıda kelime var. Türkçeleştirme adı altında müşterek kelimelerin birçoğunu ortadan kaldırıldı. Türkiye'de dil devrimi çok sert bir şekilde cereyan etti. Arap dünyasında, mesela Mısır'da da, İran'da da yine bizim dil devrimine benzeyen ama daha düşük yoğunluklu faaliyetler yapılmıştır. Mesela Mısır'da Türkçe kelimelerden Arapça'yı arındırmak için çalışmalar yapılmıştır. Bu sanki dışarıdan bir ortak aklın telkini gibi görünüyor. Müşterek kelimeleri mümkün olduğu kadar azaltmak isteniyor. Dolayısıyla bu Müslüman toplulukların ortak kelimelerini, ortak hafızasını mümkün olduğu kadar zayıflatmak isteniyor."

Doğan, kafasının bir türlü Türk kültüründe olmadığını, örneğin Türkçe'nin en güzel yeni sözcüklerinden "okul" sözcüğünü, 'himayesi'nde konuştuğu Cumhurbaşkanı'nın, Milli Eğitim Bakanı'nın konuştuğunu, Türkiye'de hiç bir eğitim kurumunda artık "mektep" kullanılmadığını unutmasıyla belli etti.

Konuştuğu toplantının başlığında "ortak" olmasına karşın ısrarla "müşterek" sözcüğünü kullananTürkiye'deki sağcı gericiliğin bilime bile hala "ilim" diyen Arapça sevdası, pes dedirtti!

Gerçek Edebiyat

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..