Ankara'da yazar şair parkları...

news-details
Deneme

Mevsimin yaza dönmesi ve sıcakların bastırmasıyla parklar ve bahçelerde serinlik aradığımız günleri yaşıyoruz.

Gün içinde Ankara sokakları alev alev yanarken evlerimizden, ofislerimizden çıkmayı göze alamıyoruz. Ne zaman ki vakit akşam üzerini vuruyor o an doluyor sokaklar, ağaç altları.

Bu kez sizin için Ankara’nın edebiyat kokan parklarını derledik. Bu parklar, edebiyatın önemli isimlerini ölümsüzleştiriyor, beraber bakalım.

Ama başta belirtmeliyim ki hayal kırıklığına da pay bırakın. Zira verilen adların bazılarının sembolik oluşu yüreğimi burktu; atmosferini yaşamayı umarak gidince.

Rotanızı Dikmen’den başlattığınızda meclise kadar listedeki 4 parkı görmüş olursunuz.

SABAHATTİN ALİ PARKIDikmen’in yüksek noktalarının birinde yer almaktadır. Bir yanı ODTÜ ormanına bakmaktadır. Sabahattin Ali Parkı, Opet’in yanında ve eğilimli bir arazide bulunmaktadır. Giderken benim gibi özel bir beklentiniz olmasın. Parkta Sabahattin Ali’nin adının dışında ona ait bir şeyler aradı gözler. Ama sakin bir ortam arıyorsanız şayet, aklınızda bulunsun.
    
Adres: Dikmen Caddesi Opet Yanı Keklikpınarı Dikmen

AHMED ARİF PARKI


Ahmet Arif Parkı, Dikmen Vadisi yakınında bulunmaktadır. Hayli geniş alanıyla bu sıcaklarda kaçmak için birebir. Aydınlatmalı havuzu ve minik amfileriyle burası listenizde olmalı mutlaka. Ayrıca piknik alanı olarak da kullanılan parkta, ağaç gölgelikleri altında ve akan suyun sesiyle hayattan kendinizi soyutlayabilirsiniz.
 
Parkın yol tarafında bulunan heykelinde, ne diyordu Ahmet Arif Anadolu şiirinde:
 
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.
 
Adres: Sokullu Mehmet Paşa Caddesi – Dikmen

CAHİT SITKI TARANCI PARKI


Cahit Sıtkı Tarancı Parkı, Ahmet Arif Parkı’nın bir yan sokağında bulunmaktadır. Eğimli bir araziye konumlanmış olup parkın içinde açık bir halı saha vardır. O halı sahanın duvarında Cahit Sıtkı “Memleket isterim” diyor ve adını bu şekilde yaşatıyoruz.
 
Adres: Sokullu Mehmet Paşa Caddesi ve Ahmet Haşim Caddesi Kesişimi

CEMAL SÜREYA PARKI


Listemizdeki Dikmen sınırları içindeki son parkımız Cemal Süreya Parkı. Ayrancı Pazarı’nın yanındadır. Açıkçası benim favori parkım diyebilirim. Çünkü girişinde sağ ve sol sütunlarda Cemal Süreya’nın hayatı, şiirleri ve karşınızda şairin heykeli Tek Yasak adlı iki dizelik şiiriyle “Özgürlüğün geldiği gün/ O gün ölmek yasak!” diyerek sizleri karşılıyor.
 
Adres: Dikmen Caddesi Ayrancı Pazarı Yanı Ayrancı

CAN YÜCEL PARKI


Can Yücel Parkı, Çiğdem Mahallesinde, ODTÜ sınırlarına yakın ve sitelerin arasında şirin bir yer. Parkın girişi, ufak bir meydanla ve karşınızda Can Yücel’in büstüyle karşılıyor sizleri. Çankaya Evi, halı sahası ve oyun parkıyla bir akşamüzeri kitabınızı kapıp bankına kurulabileceğiniz bir ortamı var.
 
Adres: Çiğdem Mh. 1551. Cd. Park Sitesi Karşısı

YAŞAR KEMAL PARKI


Listemizi Yaşar Kemal Parkı’yla bitiriyoruz. 2015 yılında Yaşamkent’te hayatını kaybeden bu usta yazarımızın adını, sakinleri bu parkta yaşatmaktadır. Parkın orta kesiminde büstü ve bir at heykeli bulunmaktadır.

Yaşar Kemal de diğer iyi insanlar gibi güzel atına binip gitti. Yaşamkent, yerleşkesi bakımından sessiz, çiçek kokularının yoğunlukta olduğu bir yerken; Yaşar Kemal Parkı, bu atmosferi küçük göleti ve çevresindeki çiçeklerle tamamlamaktadır.
 
Adres: Yaşamkent Mh. 3144-3151 Sk. Arası 3150. Sk. Kesişimi Mesa Yonca Evleri Yanı
 
Zeynep Çelik'in www.lavarna.com'daki yazısının tümünü okumak için tıklayınız...

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..