Ankara Kitap Fuarı da nereden çıktı? Nasıl bitti?

"Türkan Şoray aşırı ilgiden rahatsızlığı nedeniyle kitaplarını imzalamaya 15 dakika ara vermiştir"

news-details
Deneme

TÜYAP'ın Ankara'yı terketmesiyle önce umutsuzluğa düşmüş, sonra "12 Eylül"den sonra yaşadığımız onlarca yenilgi gibi kaderimize boyun eğmiş, alışmıştık.
 
Her tarafı teneşir gibi Kenan Evren kokan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen -bu yüzden Atatürk'e de, kitaba da bir türlü yakıştıramadığım-, panayır türü kitap fuarı da bir an önce terketmek istediğim bir yer olarak soğuk bir biçimde bir kaç yıl sürdü "Başkent!" Ankara’da. 
 
 
Şimdi birden ‘‘Kitap Kurdunun Başkent’te Sonsuz Keşfi‘‘ tuhaf imlalı tuhaf anlamlı sloganıyla "Başkent!" bir fuara kavuştu.
 
3V Fuarcılık diye -incelediğim kadarıyla- daha önce hiç fuar düzenlememiş, ilk fuar deneyimi bu kitap fuarı olan kuruluş görevlileri, anlaşılan ilk deneyimlerinde işi sıkı tutmuşlar! Deli Dumrul hesabı kapıdan girenlerden 5 lira para! (Sahaflara yer vermiş olmanıza sevinmiştik; bu paraya iki kitap alınırdı oradan!)
 
Yayınevlerinden istenen kira ücreti ise dudak uçuklatan cinstenmiş! Konuştuğum yayınevleri yetkilileri: "Düzenleyen kuruluşa çalışıyoruz; tüm satışlar kiraya gidiyor" dediler.
 
 
Nihat Genç "kuyruğu"..
 
 
Bakıyorum "spansırlar"a: NTV, Cumhuriyet Kitapları, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Doğan Kitap vs. gibi büyük yayınevleri de var. Ama ne kadar katkıları oldu bilemiyoruz elbet. Ne kadar yandığını ateşe elini sokan bilir.
 
Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Merkezi gerçekten bir kitap fuarına yakışır düzende. (Acaba kurucuları yıllar önce Ankara Ticaret Odası'na "Atongresium!" vs. gibi bir isim niçin vermediler? Türçe'de isim mi bulamadınız beyler!)
 
Hep yerleri halıfleks olmayan, toz yutmadığım, ayağımın takılmadığı, temiz bir ortamı özlemişimdir fuarlarda. Burada bu vardı. Pırıl pırıl cilalı, tertemiz bir ortam. Geniş. Kafeteryası, salonları. (Salonlar şimdi boştu. Gelecek yıllarda panelleri bekliyor...)
 
 
Daha ilk "deneyim" olmasına, duyurunun da zayıf olmasına karşın yürümekte zorluk çektik kalabalıktan. Nihat Genç'in masasında uzun kuyruklar oluşmuştu. Cumhuriyet Kitapları, YKY, Kırmızıkedi'de de öyle.
 
Türkan Şoray ise "izdiham"a neden oldu. Şoray, Sinemam ve Ben adlı kitabını en sonu salona alınarak imzalayabildi. "Türkan Şoray aşırı ilgiden rahatsızlığı nedeniyle kitaplarını imzalamaya 15 dakika ara vermiştir" duyurusu yapıldı.
 
 
 
 
"İçerideki" yazarlarımızın kitaplarını değişik yazarların imzalaması gibi Ankara'ya özgü eylem ve fuarda gördüğümüz ve özlediğimiz bir çok "sima",  otoparktan ücret alınmaması gibi asansörü bile beklerken oluşan kültür, umarız gelecek yıllarda sürer.
 
Bu bir mayaydı. "Mekan" tam isabet. Çok sevdik. Bu fuar tutacak; bölgeyi de kapsayacak; inanıyoruz.  Ama "3V Fuarcılık"a bazı önerilerimiz olacak ileride. 
 
Herkese teşekkür ederiz.
 
 
Gerçekedebiyat.com

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..