Alman oyun yazarı Rolf Hochhuth 89 yaşında öldü

Ünlü Alman yazar ve oyun yazarı Rolf Hochhuth 89 yaşında Berlin'de öldü.

news-details
Tiyatro

Savaş sonrası dönemin en tartışmalı Alman tiyatro yazarlarından biri olan Hochhuth’un beklenmedik ani ölümü Alman edebiyat çevrelerinde derin bir üzüntü yarattı.

1 Nisan 1931'de Eschwege'de (Hessen) bir ayakkabı üreticisinin oğlu olarak doğan, savaş ve  "Ulusal Sosyalizm" altında büyüyen yazarın savaş yıllarına tanıklığı, yazarlığında  onun tanımlayıcı yaşam teması oldu.

1950-1955 yılları arasında Marburg, Kassel ve Münih'teki çeşitli kitapçılarda editörlük yaparak yaşamını sürdüren yazar  bu süre de Almanya’nın çeşitli üniversitelerinde tarih, felsefe ve edebiyat derslerine katıldı ve ilk yazma girişimlerinde bulundu.

1963 yılında yazdığı ve II. Dünya Savaşı'nda Papa X. Pius'un Holokost'ta suç ortaklığını anlatan siyasi oyunu 1963'te Berlin, Free Volksbühne'de ve Erwin Piscator yönetiminde sergilenince birden dünya çapında ünlendi.

Yaşamı boyunca soykırımın asla affedilmez ve unutulmaz bir eylem olduğunu yineleyen denemeler ve şiirler yayımlayan yazar, güncel politik ve sosyal meselelerle uğraştı, yaşamı boyunca her zaman muhafazakârlarla çatışma içinde oldu. Kitlesel işten çıkarmalar ve sosyopolitik konuları içeren denemeler yazdı, yorumlarda bulundu.

Hochhuth, Eski Nazi hakimlerinin Federal Cumhuriyet'teki rolü üzerine yazdığı Juristen oyunu 1978'de Baden-Württemberg Başbakanı ve eski deniz hakimi Hans Filbinger'in (1913-2007) istifasına yol açan Rolf Hochhuth, yazdığı açık mektuplarla 1960'lardan beri siyasette “ahlaki yenilenme”ni istiyordu.

89 yaşında ölen yazarın 1963-2016 tarihleri arasına yazdığı 50 kitabı var.

Erdem Buyrukçu
Gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Erdem Buyrukçu

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..