Ahmet Telli 70. yaş sergisi...

news-details
Etkinlik

 

Ahmet Telli 70 yaşına giriyor.

İbrahim Karaoğlu, şair arkadaşının yaş gününü "küratörlük"ünü yaptığı bir sergiyle kutladı.

37 sanatçı, şairin şiirlerinden yola çıkarak resim ve heykel yaptı.

11 Şubat'ta Nurol Sanat Galerisi'ndeki sergi açılışında Ahmet Telli kitaplarını imzaladı, şiirlerini okudu.

Sergide Ankara ve İstanul'dan gelen şair yazar dostları biraraya geldi.

Gerçekedebiyat.com ailesi olarak şair dostumuzun 70. yaş gününü kutluyoruz...


Fotoğraflar:Ahmet Yıldız - Ahmet Telli - Ferruh Tunç - Mahmut Temizyürek
AHMET TELLİ KİMDİR

2 Aralık 1946 yılında Çankırı’da doğan Ahmet Telli,  Hasanoğlan, Kayseri Pazarören, Pınarbaşı öğretmen okullarında eğitim gördü.

Öğretmen okulundan sonra dört yıl ilkokul öğretmenliği, daha sonra da Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirmesinin ardından, Anadolu’nun çeşitli vilayetlerinde türkçe, edebiyat öğretmenliği yaptı. 1981’de Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmenken, sıkıyönetimce tutuklanarak görevine son verildi. Aynı yıl  TCK’nın  (o zamanlar) 141,142 ve 146. maddelerinden yargılandı. 141 ve 146’dan beraat etti, Ciğerhun’un şiirleri üstüne yazdığı bir yazısından ötürü 142. maddeden hüküm giydi.

Kitapçılık, yayıncılık yaptı; çeşitli yayınevlerinde yönetici ve editör olarak bulundu. 1993’te mahkeme kararıyla öğretmenliğe döndü ve emekli oldu. İlk şiiri 1961’de yayımlandı. 1972’de Cengiz Tuncer’in Kerkenez adlı romanı üstüne yazdığı bir yazıya Varlık Eleştiri Dergisi Ödülü ikinciliği verildi. Bu ilk yazısıydı. 70’li yıllarda daha çok deneme ve kitap tanıtma yazıları yazdı, kitaplarını 1979’dan sonra yayımlamaya başladı.

1980’de Hüznün İsyan Olur kitabına Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü; Saklı Kalan kitabına 1981’de Yazko Şiir Özendirme Ödülü, Nidâ’ya da 2011 Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. Özellikle 1972’den sonra, birçok edebiyat dergisinde ve gazetelerde yazıları, şiirleri yayımlandı.

Türkiye Yazıları dergisi (Mart 1983, Sayı 72 ); Kavram ve Karmaşa Dergisi (Ocak- Şubat 2002, Sayı 22); Gümüş -Deliler Teknesi eki- (Ocak 2007); Bireylikler Dergisi (Sayı 32, Mayıs Haziran 2011) şiirleriyle ilgili özel sayı yayımladı.

 

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..