Ahmet Kekeç Attila İlhan'ı anlayabilir mi?

Ahmak dincilerden (din sömürüsü yapan, paraya tapan, toplumu bölen gerici taifesinden) daral geldiği için Sezai Karakoç’un yobaz cenahla ödeşen yazı ve şiirleri adeta rahmet gibiydi

news-details
Deneme

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç 21 ocak tarihli yazısında benim çok sevdiğim bir şairi, Attila İlhan’ı kritik etmiş.

 

Attila İlhan’ın Atatürkçü bir düşünür olduğunu, ama düşüncelerinin uçuk kaçık ve rasyonalize edilemez (Cümle düşüklüğü Kekeç’e ait) olduğunu ifade etmiş. (Sultan Galiyev meselesi dışında Attila İlhan çokluk rasyonel fikirlere sahipti. Necip Fazıl daha irrasyoneldi). Buna rağmen Attila İlhan konuşulabilir, uzlaşılabilir, müşterek oluşturulabilir bir Atatürkçüymüş.
 
Buyur buradan yak. 
 
Kaç kere konuştun Attila İlhan’la Ahmet? Kaç kez uzlaşıp müşterek oluşturdun? Ben sayın İlhan’ın yandaş medyayı ciddiye alıp onlarla bir mülakat yaptığını anımsamıyorum. Ahmet Kekeç diye birisini tanıdığını da hiç sanmıyorum. Attila İlhan’ın Atatürkçülüğünü tanımlamak nereden aklına geldi? Şairi anlamak ve onun fikirlerini tartmak yandaş medyayı biraz aşıyor. Ayrıca Kekeç, Attila İlhan’a kıyak olsun diye şöyle bir söz de sarf etmiş: “Ahmak Atatürkçülerden (Atatürkçülüğe din, Nutuk’a kutsal kitap, Anıtkabir’e kabe muamelesi yapan gerici taifesinden) daral geldiği için, Attila İlhan’ın fetiş Atatürkçülükle ödeşen yazıları adeta rahmet gibiydi…”
 
Fetiş Atatürkçülük nedir? Anlamsız terminoloji üretme kuzucuk. Madem kaşındın, ben de şöyle deyivereyim: “Ahmak dincilerden (din sömürüsü yapan, paraya tapan, toplumu bölen, Allah’ı kandırmak isteyen gerici taifesinden) daral geldiği için Sezai Karakoç’un yobaz cenahla ödeşen yazı ve şiirleri adeta rahmet gibiydi”.
 
Uydu mu? Umarım iyi ekleştirmişimdir. Yazının devamında Ahmet Kekeç hayatını kaybeden Toktamış Ateş’i ve birlikte program yaptığı eşini sahiplenmeye kalkmış. Zamanla biraz kendilerine yanaşan bir aydınla ilgili Kadir İnanır numaraları. Toktamış Ateş’i henüz yitirdik. Alıntı yapıp canınızı sıkmak istemem. Muhterem yazarımız bir sonraki gün de şöyle bir vecize üretmiş (Zaten her gün bir pot kırıyor): “Dünya değişti, üretim biçimi değişti, üretim alışkanlıkları değişti. Dolayısıyla değişen dünya, 'değişmemekte ve kendisini değiştirmemekte inat eden' Levent Kırca gibi sanatçıları tasfiye etti”.
 
Hazret nedense Levent Kırca’ya taktı. (Herhalde çekemiyor). Peki, değişen ve kendisini değiştiren (aslında ikisi de aynı şey, Ahmet’in Türkçesi böyle) sanatçı kim? Cem Yılmaz mı? Nihat Doğan mı? Yoksa Sibel Can mı? Boş atıp dolu tutmaya çalışıyorsun Ahmet.
 
Dünya değişti ama Türkiye geriye gitti. Ortada Levent Kırca’nın tasfiye olacağı bir güzellik ve dahi Levent Kırca’yı kenara itecek bir komedyen henüz yoktur. Yazdıklarının çoğu dedikodu, mugalata ve fikir uçuşmasından ibaret. İş bu nedenle Ahmet (Ahmet Altan) ve Hasan (Hasan Cemal) ağabeylerin seni ciddiye alıp hiçbir feryadına yanıt vermezken, bak biz Odatv olarak seni boş geçmiyoruz. Kıymetimizi bilmelisin. Uzak ihtimal olmakla birlikte, ilerde kayda değer bir şeyler yazabilirsen katkımız büyük olacak.
 
 
Dr. Hasan Vasfi Altay
 
Odatv.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..