A harfinin kökeni

A harfi bütün alfabelerde önemli ilk baş harf. Kökeni ise Finikelilere dayanıyor. İşte a harfinin tarihi.

news-details
Deneme

 

Fenike alfabesi: alef, bet, gmel, dalt...

İbranî alfabesi: aleph, beth, gîmel, daleth...

Yunan alfabesi: alpha, beta, gamma, delta...

Arap alfabesi: elif, be, cim, dal...

"Elif" harfinin kökeni olan "alef/alf" harfi Fenike dilinde "öküz" anlamındadır.

Alfa/öküz tarım demek, tarım ise üretim, birikim, kültür, medeniyet demek.

Aslında bizim yüklediğimiz yanlış anlamlar çıkarılınca insanlık tarihi boyunca öküz çok faydalı, verimli, önemli ve özel bir hayvan. 

Öküz tanrı sembolüdür.

Yani başlangıçtır.  

Bu başlangıç, ilk el yazısında öküz başı çizimi zamanla "a" harfine dönüşmüştür.  

FENİKELİLER KİMDİR?

Antik Çağ'da yaşamış Sami dillerine mensup bir dil konuşan Akdenizli kavimdir. Bereketli Hilal'in Akdeniz'e bakan kıyılarında gelişen bu uygarlık, talassokrasik bir yapıda şekillenmiştir. Fenikeliler, Doğu Akdeniz'den tüm Akdeniz kıyılarına hatta Atlas Okyanusuna yayılarak en bilineni Kartaca olan şehir devletleri kurmuştur.

Bir deniz kavmi olarak öncelikle ticaretle uğraşmışlar; gittikleri yerlere zeytin, zeytinyağı, incir, ceviz, badem, nar, erik, hurma, kayısı, kavun, balkabağı, şarap gibi gıda ürünleri; bakır, demir, gümüş, altın gibi madenler; Sedir ağacından kereste; fildişi ve camdan sanatsal nesneler; yün, keten, pamuk ve ipek gibi kumaşlar götürmüşlerdir. Mısırlılardan öğrendikleri cam işleme sanatını ilerleterek, Sayda, Sur ve Sarepta gibi şehirlerde saydam camlar üretmişlerdir. Asıl şöhretlerini ise farklı farklı renklendirdikleri kumaşlar sayesinde edinmişlerdir. MÖ 1570'te bir tür kabuklu deniz canlısı olan Murex sayesinde mor renkli kumaşlar elde etmeyi başarmışlar ve sonraki zamanlarda Antik Yunanlar tarafından getirdikleri bu renk kumaşa atfen mor rengin vatanı (Yunanca: Phoiníke) insanları yani Fenikeliler olarak anılmaya başlanmışlardır. Antik Çağ'ın şairi Homeros, Troya'lı Paris'in Helen'e kendisiyle birlikte kaçması için Fenike kumaşı hediye ettiğini söylemiştir.

Fenikelilerin en çok bilinen buluşu alfabedir. Fenike alfabesi, günümüz tüm modern alfabelerinin temelini oluşturmaktadır. Alfabeleri, önce Anadolu ve Antik Yunan Uygarlıklarında; sonra Kenan bölgesinde ve Antik Roma'da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Gercekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..