Büyük Kentlerin Şairlerine / Friedrich Nietzsche

Acı içinde soruyorum: siz şairler herhangi bir masum ve güzel duyguyu vaftiz etmeniz gerektiğinde, vaftiz babalığını espriye ve pisliğe yaptırmanız bu kadar zorunlu mu?

news-details
Kitap

 Büyük Kentlerin Şairlerine: Günümüzün şiir sanatı bahçesinin kentin lağımlarına çok yakın olduğu fark ediliyor: Çiçek kokularının arasına iğrençliği ve çürümeyi ele veren bir şeyler karışıyor.

 

Acı içinde soruyorum: siz şairler herhangi bir masum ve güzel duyguyu vaftiz etmeniz gerektiğinde, vaftiz babalığını espriye ve pisliğe yaptırmanız bu kadar zorunlu mu? Soylu tanrıçanıza ille de bir soytarı ve şeytan takkesi mi giydirmeniz gerekiyor? Peki bu zorunluluk, bu gereklilik nereden geliyor?

 

İşte, lağıma çok yakın oturmanızdan.

 

 

Okurun Küstahlıkları: Okurun yazara karşı çifte küstahlığı, yazarın ikinci kitabını birinci kitabı harcamak pahasına övmesi (ya da tersi) ve bu sırada yazarın kendisine şükran duymasını istemesidir.

 

 

Estetik Açıdan Vicdansızlar: Sanatsal bir partinin asıl fanatikleri sanat öğretisinin ve sanat becerisinin temel kavramlarını bile bilmeyen, ama bir sanatın tüm temel etkilerinin içinde en güçlüsü tarafından etkilenen, sanatsallıktan tamamen uzak yaratılışlardır. Onlar için estetik bir vicdan yoktur – dolaysıyla onları fanatizmden alıkoyabilecek bir şey de yoktur.

   

Friedrich Nietzsche

(Karışık Kanılar ve Özdeyişler, Türkiye İş bankası Kültür Yayınları, İst. Şubat 2013. s-62-63. Çev. Mustafa Tüzel)  

 

Gerçekedebiyat.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..