Her devrin adamı 'belediye şairleri'!

Eleştiri

Eskiden AKP’li belediyelerin şairleriydi, şimdi CHP’li belediyelerin şairleri oldular.

Her devrin adamı 'belediye şairleri'!

Türkiye’de siyasal partilerin kişiliğine bakıp bir özellik yüklenecekse CHP’ye rahatlıkla bir “kültür partisidir” denebilir. Belki de bundan, tüm “karşı” partiler (toprak ağaları partisi DP, mühendisler / tüccarlar partisi AP-ANAP, -Vedat Türkali’nin nitelemesiyle- “imamlar-müezzinler partisi” MSP-AKP dahil), hep bir ağızdan CHP’yi “halk”tan uzak, bürokrat “seçkin”ler partisi olarak suçladılar.

Yalnız başına büyük Atatürk’ün kültür atılımları, hatta, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür!” demiş olması bile bu nitelemeye yeter.

Gel gör ki CHP'ye nicedir bir hallar oldu!

CHP, -yine bir belediyenin katkılarıyla!- 11 Ağustos 2016'da 'Sanat Çalıştayı' düzenlemiş ve 'AKP düzenleseydi katılacak kişiler davet edilmiş' diye eleştirilmişti.

(Çalıştayınız “bütün düğünlerin damatlarıyla” yapılmış yeni bir düğün, “bütün cenazelerin ölüleri” ile yapılmış yeni bir cenaze törenidir. Edebiyat alanı, adları iyi bilinen birkaç “damat” ve “birkaç “ölü”yle bütün düğünleri ve cenazeleri başarıyla idare etmektedir... -Bkz, Taylan Kara-)

Geçen gün yayınlanan bir habere göre CHP’li Bandırma Belediyesi, bir şiir etkinliği düzenlemiş. Çağrılılar şunlar: Adnan Özer, Metin Celal, Haydar Ergülen, Abdülkadir Budak, Akif Kurtuluş, Hüseyin Ferhad, Zeynep Tuğçe Karadağ.

Bu belediyenin kültür işlerini kimler yönetiyor, bilmiyoruz. Ama tıpkı 'Sanat Çalıştayı'nda olduğu gibi edebiyatı, edebiyat dünyasını izlemeyen, bu kaypak ve kaygan ‘âlem’den habersiz biri olduğu belli.

Yoksa içlerinde daha düne kadar AKP’li belediyelerle iş tutmuş, onlara hizmet etmiş, -ama para için, ama o çevrede de şan şöhret(!) sahibi olmak için- Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarıyla yan yana, hatta kol kola yürümüş kişilerin olduğu böyle bir ‘organizasyon’ yapmazlardı.

Atatürk’ün partisine yaraşır bir etkinlik düzenlerlerdi!

Bu dönemde onurlu davranmış kişiler bulamadınız da işbirlikçileri mi çağırıyorsunuz etkinliklerinize? Nasıl bir aymazlıktır bu!

Dünya âlem biliyor o kişilerin gizli-açık işbirlikçi olduklarını. AKP’li belediyelerin sözde kültür sanat etkinliklerinde boy göstermiş, hatta o etkinlikleri bizzat düzenlemiş, iktidar yanlısı televizyonlarda makbul kişiler olarak programlara çağrılmış, kendilerinden görüldükleri için haklarında övgüler yapılmış, o çevreyle, o meşum ihanet cephesiyle yakın ilişkiyi yüzleri hiç kızarmadan sürdürmüş, ikili oynayan ip cambazları bunlar.

Bir bölümü de -işbirliği yapmamış olsa da- olanı biteni, yıkımı kayıtsızca, umursamazca seyretmiş, “bana dokunmayan yılan…” anlayışında, eyyamcı kişiler.

Ama şimdi gemi su almaya başlayınca yeniden mevzileniyor, yeniden “vatan millet” demeye hazırlanıyor rüzgâra göre yön değiştiren bu hacıyatmazlar. Eski dostlarıyla dirsek temasını kesmeden, hâlâ sürdürerek. (Ne olur ne olmaz, ilişkiyi koparmamak lâzım.) Ve CHP belediyesi, bula bula bu kişileri buluyor şair diye Bandırma halkına ‘övünçle’ sunacak. 

Yazık!

EDEBUDSMAN

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.