Pathos dergisinin 10. sayısı çıktı

Dergi

Şiir, resim, deneme, öykü, tiyatro, müzik, sanat, Ernst Ludwig Kirchner, John Locke, Taner Ay, Özlem Kalkan Erenus, Hikmet Temel Akarsu, Mehmet Ergüven, Olav H. Hauge, Orhan Tekelioğlu, Özgür Taburoğlu, Ada şiiri atölyesi, Venedik, Kemal Küçük, Bilgesu Erenus, Themis ile Lombroso
PATHOS’UN ON SAYILIK YOLCULUĞU

2019 yılının Ocak ayından bu yana 1984 Yayınevi tarafından yayımlanan edebiyat, sanat ve felsefe dergisi PATHOS dördüncü yayın yılına onuncu sayısıyla merhaba dedi.

Editörlüğünü Demir Büyüközkan’ın, sanat yönetmenliğini Ekin Urcan’ın yürüttüğü dergi, her zaman olduğu gibi zengin içeriği, dikkat çeken tasarımı ve nitelikli yazarlarıyla arşivlik, özgün bir yayın olma özelliğini koruyor görünüyor.

Pathos, henüz ilk sayında Hans Bellmer ve Kazimir Maleviç dosyalarıyla plastik sanatlara geniş ölçüde yer vereceğinin işaretlerini vermişti.

Geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini alan No.10 da, Özlem Kalkan Erenus’un Alman ekspresyonizminin öncü ismi Ernst Ludwig Kirchner üzerine yazısıyla başlıyor. H

atırlatmak gerekirse, Erenus Pathos’taki yazılarına Berlin Kolajcıları (No.2, Mayıs-Haziran 2019) ile başlamıştı.

George Grosz’un konuk edildiği aynı sayıda, yine Erenus gibi, değerli yazar Taner Ay da dergi ekibine katılmıştı, -sonrasında Edward Hopper, Balthus dosyalarına birlikte imza atacaklardı.

Pathos okurlarının Özlem Kalkan Erenus’un kaleminden okudukları diğer denemeler ise Marcel Duchamp, Constantin Brankuşi, Nicolas de Stael üzerineydi.

Pathos’un, onuncu sayısıyla birlikte sayfa düzeninde bir değişikliğe gittiğini görüyoruz.

Klasik olarak şiir ile başlayıp öykü ve deneme türleriyle devam eden dergi, bu kez açılışı sanatla yapmış. Kirchner yazısının ardından, üçüncü sayıdan itibaren derginin yazarları arasında yer alan Özgür Taburoğlu’nun “John Locke: Duyulur dünyanın önceliği” denemesi yer alıyor.

Türkiye’nin en saygın ve üretken felsefecileri arasında gösterilen Taburoğlu’nun denemesi, “Duygu Haritaları” adını verdiği yazı dizisinin üçüncü bölümü olarak karşımıza çıkıyor. (Meraklısına bir not olarak; yazarın öncesinde Descartes ve Leibniz üzerinde yazdığını, -edindiğimiz bilgilere göre- dizinin bir sonraki konuğunun Spinoza olacağını ekleyelim).

Taburoğlu’nu, yine derginin demirbaş yazı kadrosunun en kıdemli ve en değerli isimlerinden Mehmet Ergüven takip ediyor.

Burada itiraz gelmeyecek bir önermeden bulunalım; hiç kuşkusuz Ergüven, ülkemizde ender rastlanan derinlikte ve nitelikte birikime sahip az sayıdaki kalemden birisidir. Sanatın pek çok disiplinine olduğu kadar, çağdaş düşünce akımlarına da hakimdir.

Ayrıca çok az yazar dili onun kadar ustalıkla kullanabilir. Önceki sayılarda, Neş’e Erdok, Nevhiz Tanyeli, Adnan Varınca üzerine yazan Mehmet Ergüven’in bu sayıdaki denemesi Şeker Ahmet Paşa üzerine ve ilgi uyandıracağa benziyor.

Pathos, 10. sayı

Pathos’un son sayısında dikkat çekici, Türkiye’de sıklıkla karşılaşılmayan iki şiir dosyasına yer verilmiş: İlki Orhan Tekelioğlu’nun Norveççe aslından çevirisi ve açıklamalarıyla Olav H. Hauge dosyası, diğeriyse Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümünün Büyükada’da düzenlediği “Island in Translation/Çeviride Ada” adlı çeviri atölyesinin ürünlerinden oluşan bir seçki… Olav H. Hauge dosyası, ilk kez yayınlanan şiirleriyle ve övgüyü hak ediyor.

Tekelioğlu’nun sunuş yazısından aktaralım: “Sizin için seçtiğim on şiir, daha önce içeriğinden söz ettiğim ve Hauge’nin son üç kitabından seçmeleri içeren Elma Bahçesinden isimli kitaptan olmayacak. Buradaki çeviriler yakın zamanlarda yaptığım, yazarın erken döneminde yayımlanan üç şiir kitabından. Hauge’nin henüz ünlenmediği, uzak taşrada ve anlaşılması güç bir diyalektle yazdığı yıllardan, eleştirmenlerin henüz fark etmediği, yolladığı birçok şiirin dergiler tarafından reddedildiği, kitap dosyalarının editörler tarafından ağır bir dille eleştirilip rafa kaldırıldığı edebi hayatının en zor yıllarından.”

Pathos’un ağırlıklı olarak çeviri şiire yer verdiği bilinen bir gerçek; özellikle 2020 yılı sonunda yayımlanan No.6’dan sonra sayfalarında Türk şiirine ya hiç yer verilmiyor ya da çok az… Bu tercihi anlaşılabilir kılan birtakım gerekçeler öne sürülebilecek olsa da, kuşkusuz eleştirilecek yanları da vardır. Gelecekte nasıl bir yol izleyeceklerini göreceğiz.

Şiir dosyalarını, derginin usta kalemleri, Hikmet Temel Akarsu (Elveda Venedik) ve Taner Ay’ın (İffet) öyküleri izlerken, Pathos’ta ilk kez yer alan bir yazarla karşılaşıyoruz; klasik müzik dergisi Opus’un genel yayın yönetmeni, yazar ve eleştirmen Kemal Küçük ve dikkate değer anlatısı “Yükselen Şehir”.

Derginin son bölümünde bir başka yenilik göze çarpıyor. Daha önce tiyatro yazılarına, tiyatro dünyasının deneyimli isimleriyle yapılmış söyleşilere yer veren Pathos, ilk kez bir oyun metnine sayfalarında yer veriyor. Usta oyun yazarı Bilgesu Erenus’un fuaye oyunu olarak tasarladığı, 2017 yılında Amsterdam’da dünya prömiyeri yapılan tek perdelik eseri “Themis ile Lombroso” günümüz Türkiyesinde kangrene dönüşen adalet sorunsalını çarpıcı diyaloglarla yansıtırken, sürpriz finaliyle ilgi uyandırıyor.

Süreli yayınların kısa oyun yayımlama deneyimini günümüze taşıyan Pathos’u bir tiyatrosever olarak tebrik etmek istiyorum.

PATHOS 10. SAYI İÇİNDEKİLER 
 

SANAT
ERNST LUDWIG KIRCHNER - ÖZLEM KALKAN ERENUS

FELSEFE
JOHN LOCKE: DUYULUR DÜNYANIN ÖNCELİĞİ -
ÖZGÜR TABUROĞLU

DENEME
GİZEMLİ KAVUN - MEHMET ERGÜVEN
ŞİİR
OLAV H. HAUGE - ORHAN TEKELİOĞLU
ÇEVİRİDE ADA - ADA ŞİİRLERİ ÇEVİRİ SEÇKİSİ

ÖYKÜ
ELVEDA VENEDİK - HİKMET TEMEL AKARSU
YÜKSELEN ŞEHİR - KEMAL KÜÇÜK
İFFET - TANER AY

TİYATRO
THEMİS İLE LOMBROSO
(FUAYE OYUNU)
BİLGESU ERENUS

 

Tür:                    Ortak kitap, Dergi
Kategoriler:       Edebiyat, sanat, felsefe
Editör:               Demir Büyüközkan
Sanat Yön.:       Ekin Urcan
Yayın Tarihi:     Şubat 2022
Format:             Karton kapak
Sayfa Sayısı:    160
Ebatlar:             16,5 x 24 cm
ISSN:                 2687-5217
Barkod:             9772687521758
Fiyatı:                50 lira


 

Arzu Antalyalı
Gerçekedebiyat.com

 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.