Bakü'de yayınlanan Yazı edebiyat dergisinin 23 sayısında Türkiye'den yazar ve şairler var…

Dergi

Bakü'de  yayınlanan Yazı edebiyat dergisinin 23 sayısında Türkiye'den yazar ve şairler var…

Bakü'de  yayınlanan Yazı edebiyat dergisinin 23 sayısında Türkiye'den yazar ve şairler var…

Azad Karadereli'nin sahibi ve yayın yönetmeni olduğu Yazı dergisi bir süre yayına ara vermişti. Her türlü resmi ilişkilerin dışında yalnızca edebiyat saikiyle yayın yapan dergide "yayın yönetmeninden" (Baş redaktordan) yazısı, "Yazarların arşivinden" bölümünde Sabir Ahmadli'nin "Yazılmayan yazı”sı, "Şiir bölümünde, Perviz Cebrayıl, Elnur Astanbeyli, İsfendiyar Ahmedli, İltimas Semimni, "Düzyazı" bölümünde Alpay Azer, Perviz Cebrayıl'ın hikayeleri,  Ekrem Eylisli'nin "Metro Vagonunda Gün Işığı” başlıklı uzun hikayesi, Azad Karadereli'nin "Morg Çiçekleri” romanından parçalar var.   
Güney Azerbaycan'dan yayınlanan yazarlar "Güneyden Sesler” bölümünde Çalğın Mehemmed ve Elşen Böyükvend'in yazıları var.

Derginin "Çevirme" bölümünde Türkiye'den epey yazar ve şair var:  Celal İlhan'ın hikayesi, "Çevirm?” bölm?sind? Cemal Süreya, küçük İskender, Hüseyin Ferhad, Ferruh Tunç, Abdulkadir Budak'ın şiirleri.

"Bellek" bölümünde Osman Fermanoğlu'nun merhum şair Hüseyin Efendi hakkında yazısı, "Tribün" bölümünde tanınmış iş adamı Mübariz Mensimov'a adanmış "metsenat" makalesi, "Palirta" da ünlü ressam Cevat Mircavadov'un yaratıcılığı harita ve çizimlerinden örnekler okuyuculara sunulmuştur.

Derginin bu sayında edebiyat haberleri, yeni yayınlar, gençl?rin #heryeredebiyyat kampanyasına destek ve diğer yazılar var.

Dergi Bakü'de kitabevim.az kitap mağazasından edinilebilir.

(Tanıtım metninden çeviri: Ahmet Yıldız)

GERCEKEDEBİYAT.COM

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.