Profesör şairden isyan: Okullara 'piyasası' olan yazar şair çağrılıyor!

Akademik

Edebiyat profesörü ve şair Baki Asiltürk, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'e çağrıda bulundu: Nesiller böyle mahvoluyor!

Profesör şair

Şair ve Marmara Üniversitesi edebiyat profesörü Baki Asiltürk, facebook hesabından, “MEB'de ve YÖK'te çok ciddi bir kültür ombudsmanına ihtiyaç var.” uyarısıyla şunları yazdı:

“Öğretmenler ve veliler çeşitli nedenlerden ciddi edebiyatı takip edemiyorlar. Okullara yazar-şair davet edileceği zaman 'piyasası olan' ama yazınsal değeri düşük romanlar yazan kişiler çağırılıyor sürekli. Çocuklar da sadece onları tanıyor yaşayan edebiyatçı olarak. Sonra bunlar üniversiteye geliyor, tanışma dersinde, 'Hangi yazarları, şairleri okudun, tanıdın?' sorusuna hep aynı cevapları veriyorlar. Bu koşullarda iyi şiirin, iyi romanın eğitimli kesimde bile yayılma şansı çok düşük. Nesiller böyle böyle mahvoluyor.

che guavera

Prof. Dr. Baki Asiltürk’ün Baki Ayhan T. mahlasıyla  Sevdalar Tünemiş Şu Yüreğime (1985), Hileli Anılar Terazisi (2001), Uzak Zamana Övgü (2003), Fırtınaya Hazırlık (2006), Kopuk (2011), Hayat ve Hayal Müzesi (Toplu Şiirler) adlı şiir kitapları; Osmanlı Seyyahlarının Gözüyle Avrupa (2000), Bir Şiirin Söylediği (ortak kitap, 2002), Budala Kitabı: Budala Dergisinden Seçilenler (1998-2004), Kırmızı Kalem Kutusu (2016) adlı düzyazı kitapları bulunuyor.

ahmet yıldız

Gerçekedebiyat.com

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.