Sanatçılardan Azerbaycan'da sivil halka saldırılara karşı imza kampanyası

news-details
Haberler

Biz, aşağıda imzası bulunan sanatçılar, son günlerde Azerbaycan'a şiddeti artarak devam eden saldırıları kınıyoruz.

Gence ve diğer kentlere yapılan bu vahşi saldırılar, bire bir anlamda, masum ve sivil halkı hedef almaktadır.

Fabrikalara, alışveriş merkezlerine, okullara, evlere atılan bombalar ve açılan ateşler, onlarca sivilin, kadının, çocuğun ve bebeğin canını almıştır.

İnsanları uykularındayken bile rahat bırakmayan bu saldırıların sürekliliği insanlık dışı boyutlara ulaşmıştır. Bu saldırılar acilen durdurulmalıdır.

Savaşlar bile kurallarınca ya da zamanın koşullarına göre, savaş meydanlarında verilir. Orada kazanılır yahut kaybedilir. Askerlerin büyüttükleri çatışmanın acısı, bir başka milletin sivil halkından kasti hareketlerle çıkarılamaz.

Dünya üstünde sınırları Azerbaycan'a ait olan Karabağ'ın varlığı yasal olarak tanınmıştır. Lakin, buna rağmen uluslararası hukuk ve kamuoyu hiçe sayılarak, buraya 30 yıldır sürekli suretle art niyetli saldırılar düzenlenmektedir.

Üstelik, olanlara sessiz kalan devletler, sivil toplum örgütleri, sanatçılar, düşünürler de bulunmaktadır. Bu insanlık ayıbı ve körlük karşısında harekete geçen kimi duyarlı sanatçılar, ellerini vicdanlarına koyarak, Filistin'de, Kırım'da, Arakan'da olanlara da tepki göstermektedirler. Savaşın güçlü devleti, güçlü kültürü, baskın görüşü, yanlılığı olamaz.

Savaş özel zamanlar ve özel koşullar haricinde, keyfe göre çıkartılırsa sadece bir kıyıma dönüşür. Bu anlamda, herkesi tüm haksız işgallere karşı ses çıkarmaya yüreklendirmek istiyoruz. Bunun için, ulusal, uluslararası tüm güçlerin dürüstlükle ve hakkaniyetle, bir araya gelmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Uluslararası hukuk kurallarının ve yapılan anlaşmaların hiçe sayılmamasını talep ediyoruz.

Okuduğunuz metin, üstlerine düşen sorumluluk bilinciyle kimi sanatçıların tepkilerini göstermelerine olanak sağlamak adına yazılmıştır.

Susmadan tavır almak, cesurca hareket edebilmek, göle maya çalmak misali bile olsa, önemli bir ilk adım, değerli bir fırsattır.

Herkesin barış istediği, ama isteyenlerin bile kendilerine tam dürüst olamadıkları yerde, dünyanın kontrol mekanizmaları son hızla çalışmakta, büyük silah tüccarlarını besleyen ülkeler de avuçlarını hırsla ovuşturmaktadır.

Mutlak barışın imkânsız bir umut olduğunu bilsek de, gelişmelere sessiz kalmamak vicdani yükümlülüğümüzdür; Azerbaycan'da kundağında öldürülen bebeğe karşı içimizi karatan acının dışavurumudur.

Sessiz kalamayız!

Siz de sessiz kalmayınız!

Bütün işgaller, Ortadoğu'ya dair devreye sokulan planlar, bölgesel çatışmalar, terör karmaşası, etnik ayrışmalar altında, bu kirli güce boyun eğmeyeceğimizi bildiriyoruz. Toplumların toprak bütünlükleri, hukukun da üstünlüğü bağlamında önemlidir.

Temenni edelim ki, barış içinde şarkılar söyleyip, şiirler okuyacağımız günler de gelsin. Bugün yaşananlar bağlamında, Rusya'yı, Amerika Birleşik Devletleri'ni, Fransa'yı ve Birleşmiş Milletler'i işlerini yapmaya, kararlarını huzurdan yana koymaya davet ediyoruz.

Ermenistan'ın, Azerbaycan'da sivil halkı hedef alan ve ortalığı kan deryasına çeviren saldırılarını da kınayarak, bunların bir an evvel durmasını istiyoruz. Kamuoyuna çağrımızdır.

Bu metnin bağımsız olduğunun; hiçbir kurumu, kuruluşu, siyasi partiyi, derneği ve hareketi temsilen kaleme alınmadığının da altını çizmek isteriz.

İmza vermek isteyenler:

Okay Hacımusalı
siyasimefkure@gmail.com

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..