Gazeteci Fehim Taştekin Fransa'da koronavirüse yakalandı!

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan gazeteci ve yazar Fehim Taştekin koronavirüse yakalandı... Tanınmış gazeteci, hastalık süreciyle ilgili soruları yanıtladı.

news-details
Haberler


 

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'a hastalık sürecini anlatan Taştekin, koronavirüsün kendine bulaşması ile ilgili olarak "Son dönemlerde birkaç öğrenci aniden hastalandı ve okula gelmemeye başladı. Benim tahminim sınıfta öğrencilerden bana geçtiği yönünde" dedi.

Röportaj şu şekilde:

Bildiğiniz gibi Fransa’nın başkenti Paris’te yaşıyorum. Haftada dört gün Dauphine Üniversitesi’ne Fransızca ders için gidiyorum. Benim tahminim üniversitede kaptığım yönünde. Çünkü metro kullanmıyorum ve daha çok bisiklet kullanıyorum. Genelde insanlar metrodan kuşkulanıyor ama ben bisikletle gidip geldiğim için kuvvetle muhtemel sınıfta oldu. Son dönemlerde birkaç öğrenci aniden hastalandı ve okula gelmemeye başladı. Benim tahminim sınıfta öğrencilerden bana geçtiği yönünde.

Koronavirüs teşhisi ne zaman konuldu?

Aslında çok garip bir durum. Fransız sitemi sağlıkta kendinden çok gururla kendinden söz eder ve övünür. Fakat burada hastanelere yığılmayı önlemek için bir hat geliştirdiler. Korona hattı. 15 numaralı hat. Orayı arıyorsunuz, doktor sizi dinliyor ve durumunuza göre evde kalın veya ağır bir durum yaşıyorsanız sizi alıyorlar o zaman test yapıyorlar. Yani tedavi sürecinde test oluyor. Mesela benim durumumda kendi halinde olan insanlara evde atlatılabilir öngörüsünde bulundukları için test yapmıyorlar. Ama doktorun dediği bütün göstergeler koronavirüsü işaret ediyor.

Yani bu süreçte test olmadınız mı?

Hayır. Benim durumumda olanların hiçbiri için test yaptırmıyorlar. Hastaneye bile gitmiyorsun. Yani evde oturun ‘yüksek ateş ilaç ile düşmez ve öksürük nefes darlığına dönüşürse biz gelip test yapar sizi evinizden alır hastaneye getiririz. Bunun dışında evinizde kalın’ diyorlar. Yaklaşım bu. Geçen hafta bir şeyler atlattık ve ne atlattığımı da bilmiyorum. Doktorun söylediği bütün göstergeler korona diyor. Dün akşam tekrar konuştum ve bana ne diyorsunuz dedim. Yani ben üç haftadır öksürüyorum. Şunları yaşadım ve bunlar oldu dedim. Doktor ‘tüm belirtiler korona’ dedi. Ama test yapmıyorsunuz dedim. Doktor ‘Sizin durumunuzdaki insanlara test yapmıyoruz, tedavi sürecine girerseniz test yaparız” dedi. Fransız böyle tuhaf bir sistemi var.

Hastalığı biraz tarif eder misiniz, ne tür belirtileri var?

Aslında yaşadığımız şey bir gribal enfeksiyon. Ama tün insanlar aynısını mı yaşıyor bilemiyorum. Benim boğazımda yanma ile başladı. Herhalde üşüttüm dedim ve bir iki önlem ile bu boğazdaki yanmayı atlattığımı düşünürken üç gün sonra boğaz yanmasıyla bu sefer yüksek ateş başladı. Çok garip bir şey. Mesela önce burnum akmadı. Fakat burun içerisinde yaralar çıktı. Normalde insanlar grip olur, burun akar ve sonra tahriş olur. İçeriden yaralar çıkar ve akıntı kalınlaşır. Sonra yavaş yavaş yaralar geçer. Bende akıntı yokken yaralar başladı. Sonra akıntı olmadan balgam şeklinde başladı.

Yani normalde bir nezle dediğimiz durum akıntısı değil de direk kalın bir akıntı ile devam etti. Daha sonra yüksek ateş oldu ve üç gün sununla uğraştım. Ateş düştü ama öksürük devam etti. Öksürük ve akşamları ateş sürüyor. Şimdi bu öksürüğün zatürreye dönüşme riski var. Bunu hep söylüyorlar. Ondan korkuyoruz. Ama yaklaşık üç haftadır ona dönüşmedi. Doktorlarla sık sık konuşuyorum. Şuan ki seyir iyi. Ama bazıları 3-4 haftada ancak atlatıyor. Biraz daha kısa veya biraz da uzayabiliyor. Doktorlar bir hafta on güne atlatacağımı söylüyorlar.


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..