Özdemir İnce'den o fotoğrafa eleştiri: Murat Belge yetmez Baskın Oran verelim!..

Şair Özdemir İnce Cumhuriyet'teki köşesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oturup yemek yediği yurt dışı vakıflarla ilişkili liberal T24 internet sitesi yazarlarını 'Bağlı eşeğimi bile güvenmem. Tamamı Cumhuriyet ve Kemalizm düşmanıdır' diyerek eleştirdi.

news-details
Eleştiri

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir zamanlar iktidardaki AK Partiyi destekleyip iktidarını sağlamlaştırmasına katkıda bulunan, yeri geldiğinde "Yetmez ama evet" diyerek CHP'nin karşısında duran şimdi ise AK Partinin politika değiştirmesiyle yalnız kalıp T24 adlı yurt dışı destekli site kuran "Cumhuriyet ve Kemalizm düşmanı" yazarlarla yemek yemesi Cumhuriyet yazarı şair Özdemir İnce tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Kendine özgü "ironik" ama sert bir dile sahip Özdemir İnce'nin yıllardır mücadele ettiği bu yazarlarla her zaman desteklediği parti olduğunu açıkladığı CHP'nin ilişkide olmasını kabul edemediği görüldü.

"Resimlerden gördüğüme göre, ziyafet masası pek kusursuz. Partinin parasıyla CHP düşmanlarına ziyafet çekilmiş. Ama bir de bir yöntem ve protokol sorunu var: Böyle bir buluşmada ziyafet masasına hevesle oturulmaz. Gülerek poz verilmez. Heyeti en fazla bir yardımcı kabul eder. Çay ve kuru pasta ikram edilir. Dilekçeleri alınır ve yarım saat sonra postalanır. Ancak bunlar hayatları boyunca en azından on kez yanılmış ve kapı kapı dolaşmışlar. Dilerim bu sefer yanılmıyorlardır. Bakarsınız CHP gerçekten iktidara gelir ve Murat Belge İdman Vekili olur…" diyen Özdemir İnce'nin yazısından bir bölüm şöyle:

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da T24 yazarları ve yöneticileriyle buluşmuş. Buluşmaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan yardımcıları Tuncay Özkan ve Faik Öztrak, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Genel Başkan Danışmanı Okan Konuralp, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç katılmış.

"Kılıçdaroğlu T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın ile T24 yazarları Hasan Cemal, Murat Belge, Yalçın Doğan, Aydın Engin, Fikret Bila, Şirin Payzın, Tayfun Atay, Soli Özel ve Murat Sabuncu’nun gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlamış....

"Ziyafetli toplantıya Hasan Cemal, Murat Belge ve Aydın Engin gibi devirimcilerin katılması bilhassa memnuniyetimi mucip oldu. Kim bilir ne derinlikli, ne genişlikli tavsiyelerde bulunmuşlardır. Ne de olsa Arnavutluk’tan Çin’e kadar tecrübeli, Marx, Engels, Troçki, Enver Hoca, Mao, Kumandan Che Guevara ve Castro ile yüz göz olmuşlukları var. Cumhuriyetten, devrimlerden, Kemalizmden neden nefret ettiklerini muhataplarına bir güzel açıklamışlardır. Ne de olsa kentsoylu, aydın ve uzgörülü insanlar. Ana rahmine “haklı olarak” düştükleri için hiç yanılmazlar. Zeytinyağlı oldukları için de suyla hiç  karışmazlar. Ama T24’ün “Ana Rahmine Haklı Düşenler” kadrosunda eksik var: Baskın Oran, Cengiz Çandar, Nilüfer Göle, Etyen Mahcupyan, Mete Tunçay, Ahmet İnsel, Ayşe Hür, Nuray Mert ve Türkiye’yi de kemalize etmek (Kemalizmden arındırmak) isteyen Nedim Gürsel neredeler Allah aşkına? Ayıp, çok ayıp! (...)

"Resimlerden gördüğüme göre, ziyafet masası pek kusursuz. Partinin parasıyla CHP düşmanlarına ziyafet çekilmiş. Ama bir de bir yöntem ve protokol sorunu var: Böyle bir buluşmada ziyafet masasına hevesle oturulmaz. Gülerek poz verilmez. Heyeti en fazla bir yardımcı kabul eder. Çay ve kuru pasta ikram edilir. Dilekçeleri alınır ve yarım saat sonra postalanır. Ancak bunlar hayatları boyunca en azından on kez yanılmış ve kapı kapı dolaşmışlar. Dilerim bu sefer yanılmıyorlardır. Bakarsınız CHP gerçekten iktidara gelir ve Murat Belge İdman Vekili olur…"

(Özdemir İnce'nin Cumhuriyet'teki yazısının tamamını buradan okuyabilirsiniz.)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..