Maduniyet dergisi çıktı

news-details
Haberler

Ankara'da "Üç Aylık Ortadoğu İncelemeleri Dergisi" Maduniyet, yayın hayatına başladı. ODİM (Ortadoğu İncelemeleri Merkezi) tarafından yayınlanan derginin yayın yönetmenliğini Dr. Arif Keskin yapıyor.

Maduniyet dergisinin ilk sayısı İran'a ayrılmış. İran'ın ikliminden yönetim şekline kadar değerli bilgiler içeren yazıların yanında Emre Bayır'ın yazdığı "Azerbaycan Milli Hükümeti (1945-1946) ve Seyit Cafer Pişeveri " gibi pek bilmediğimiz ilginç tarihsel konular da dikkat çekiyor. Arif Keskin'in yazdığı "İran Nasıl Yönetiliyor?" çalışması, İran'ın siyasal sisteminin ayrıntılarını gözler önüne seriyor.

Okurun dikkatini çekeceğine inandığımız bir diğer yazı da Celil Khajehi'nin yazdığı, "İran'da bir Güvenlik Sorunu Olarak Dervişlik: Gonabadi Dervişleri Örneği" yazısı. Yazı İran insanının mikro düzeyde dinsel ilişkilerinin ayrıntısını vermesi açısından da ilginç. Ayrıca kendileri de Humeyni'nin yazdığı kitabın yolunda bir tarikat iktidarı olan mevcut molla yönetiminin Türkiye'deki Aleviliğe yakın görüşlere sahip bu tarikata karşı tavırları ibretlik düzeyde.

Dergi'nin "İlkbahar 2019" sayısında ayrıca Merve Hatemi'nin "İran'da Kadın Sorunu ve Kadın Hareketleri, Ghorban Azimy'nin "İran'da Su Krizi, Kuraklık ve Sosyo-Politik Sonuçları", Azra K. Ören, "Urmu Gölü Neden ve Nasıl Kurudu?", Ümit Karagözlü, "ABD Ambargolarının İran Ekonomisine Etkisi" yazıları yer alıyor. Yayın yönetmeni Dr. Arif Keskin, derginin amaçlarını şöyle açıkladı:

"Maduniyet, Ortadoğu ve İran'da üzeri örtülen konular ve sessizliğe mahküm olanlar hakkında yazılar yayınlamayı amaçlıyor. Dünyada ve Türkiye'de araştırma merkezleri genellikle devlet merkezli çalışmaktadırlar. Devletlerin o ülke ya da sorun hakkında politikaları değişince bu çalışmalar da oraya yönelmektedir. Bu durum hakikatın üzerini örten bir durumdur. Yazılarının önemli bölümü dışişleri ve güvenlik konuları üzerinedir. Böylece ülkelerin içindeki esas konular yazıl(a)mamaktadır. Örneğin İran'da kadın haklarından yüzeysel olarak söz edilir ama gerçekte kadınların iş yaşamındaki durumu, toplumdaki yeri hakkında gerçek bir inceleme bulmak zordur. Maduniyet bu boşluklara cevap vermeye çalışacak. Üzeri örtülen, sessizliğe mahküm edilen ve hakkında nerdeyse söz birliği ile susulan konular hakkında yayın yapacaktır.

"Maduniyet'in ana teması Yakındoğu ülkelerinde aslında merak edilen ama görmezden gelinen sorunlar üzerine çalışmak olacak. Muhataplarımız Yakındoğu ile ilgilenen herkestir. Ancak kabul etmek gerekir ki Maduniyet'i okumak için belli bir bilgi, merak ve ilgi düzeyinde olmak gerekiyor. Bu nedenle dergimizin hedef okur kitlesi öğrenciler, öğretmen ve öğretim üyeleri, gazeteciler, devlet adamları ve okur-yazar kesimdir."

MADUNİYET NE DEMEK?

TDK Güncel Türkçe Sözlük'de Arapça isim olan madun "alt", "ast" olarak geçiyor.

Derginin iletişim adresi: maduniyetdergi@gmail.com

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..