Yusuf Akçura'nın Türk Devriminin Programı kitabı yayınlandı

news-details
Haberler

Bu derlemede Türk Devriminin önde gelen düşünür ve eylemcilerinden olan Yusuf Akçura'nın Türk Devriminin Programına ilişkin 1919-1925 dönemindeki yazı ve konuşmaları yer alıyor.

1919-1925 yılları, Kemalist Devrim programının geliştirildiği yıllardır.

Akçura'nın bu kitabını yayımlarken tarihî belge sunmanın ötesinde Kemalist Devrim'in yarım kalmış olan, tamamlanmayı bekleyen programını veriyoruz. Türkiye'nin Milliyetçi ve Halkçılarının önündeki devrimci görevi vurgulamış oluyoruz.


 

Bizleri birleştiren ve önümüzdeki işleri tanımlayan program bu kitaptadır.

Neredeyse yüzyıl önce ifade edilmiştir, ancak hâlâ günceldir ve geçerlidir.

Akçura'nın daha yüzyıl önceki saptamalarını okuduğunuzda 1945 sonrasında doğrulanmış derin tarih dersleri göreceksiniz.

Türkiye, önümüzdeki sorunları bağımsızlıkla, üreticilikle ve laiklikle çözecektir.

Bu açıdan Milliyetçiliğin tarihi köklerine sarılmak belirleyici önemdedir. Önümüzdeki millî görevleri başarmamız için, Türkiye'nin Milliyetçi tarihsel mirasının geleceğe dönük gerçekçi ve birleştirici bir muhasebesini yapmanın zamanıdır. (Tanıtım metninden)

"İşte Yusuf Akçura'nın Türk Devriminin Programı kitabı bugünler içindir. Yusuf Akçura, önde gelen düşünürü ve eylem adamı olarak emek verdiği devrimin programına ilişkin görüşlerini daha 19. Yüzyılın sonlarından başlayarak ortaya koymuş. Ancak 1919-1925 yılları arasında yazdıkları, O’nun olgunluk zamanıdır. Çünkü daha Üç Tarzı Siyaset’i yayınladığı zamanki görüşleri, artık doğrulanmış ve hayata geçmiştir. Türkiye, millî devrimci programın içine girerek 1908 Devrimini, arkasından Kurtuluş Savaşını başarmış ve Cumhuriyeti kurmuştur.

İşte Akçura’nın bu devrimci tecrübeleri teorileştiren ve program haline getiren görüşlerini Kaynak Yayınları Türkiye’nin öncülerine sundu." (Doğu Perinçek)

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..