Yönetmen Angelopoulos’un arşivi kül oldu

Yönetmen Angelopoulos’un arşivi kül oldu

27 Temmuz 2018 - 1493 kez okundu.Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Mati beldesinde çıkan yangında Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’un evi de yandı.

Yunan basınından Prtothema.gr’de yer alan habere göre ünlü yönetmenin eşi, 2012 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Angelopoulos’un tüm belge, kitap ve gün ışığına çıkmamış tüm birikiminin evle birlikte yandığını ifade etti. Yangının olduğu gün kızı ve torunuyla Mati’de bulunduklarını söyleyen Angelopoulos, “Evim tamamen yandı. Eşimin kitapları, ona adanmış kitaplar, yazışmalar, tüm belgeler yandı” dedi.
THEODOROS ANGELOPOULOS KİMDİR?

27 Nisan 1935 - 24 Ocak 2012 yıllarında yaşadı. Yunan sinemasının Costa Gavras ve Costas Ferris ile birlikte öncü yönetmeni. Sanatsal sinemanın en önemli çağdaş temsilcilerindendir.

Mitolojik göndermelere bol yer verilen filmlerinde, daha çok bireyden hareketle tarihsel bağlam içinde toplumsal olaylar konu edilmektedir. Özellikle entelektüel bireyin yaşama dair ızdırapları ve düş kırıklıkları işlenir. Filmlerinde geniş plan çekimler ve uzun sekanslar çokça yer alır. Çoğunu Eleni Karaindrou'nun müziklediği filmleri arasında şunlar sayılabilir: 36 Günleri, Avcılar, KumpanyaKitera'ya YolculukArıcıPuslu ManzaralarLeyleğin Geciken AdımıUlis'in BakışıSonsuzluk ve Bir GünAğlayan ÇayırZamanın Tozu.

Theo Angelopoulos, 20-26 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen 17. Altın Koza Film Festivali'nin onur konuğu olarak Adana'ya gelmiş ve ödül törenine katılmıştı. Bu festivalde yönetmenin "Kiteraya Yolculuk", "Arıcı", "Leyleğin Geciken Adımı", "Ulis'in Bakışı", "Sonsuzluk ve Bir Gün", "Ağlayan Çayır" ve "Zamanın Tozu" adlı filmlerinin "Balkanların Belleği - Theo Angelopoulos" adlı özel bir bölümde gösterileceği ilân edilmiştir.

Ayrıca 2010 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından kendisine Fahri Doktora unvanı verilmiştir.
Angelopoulos 24 Ocak 2012 günü, akşam saatlerinde Pire-Drapetsona otoyolunda, Öteki Deniz-The Other Sea adlı yeni filminin çekimi sırasında çarpan bir motosiklet yüzünden yaşama veda etti. Olay yerinden ambulansla Faliro'daki bir hastaneye götürülen ünlü yönetmen, yoğun bakıma alındı ancak hastanede yaşamını yitirdi. Yunanistan'ın önemli gazetelerinden Kathimerini, Angelopoulos'un ölüm haberini, ölümünün şüpheli olabilecegi iması ile manşetten verdi. Gazete henüz teyit edilememekle birlikte Angelopoulos'a çarpan aracın polise ait olduğu iddiasını da dile getirdi.
(Kaynak: Wikipedia)