Yazar Hasan Uysal'ı kaybettik

Yazar Hasan Uysal'ı kaybettik

11 Mart 2018 - 1631 kez okundu.


Yazar Hasan Uysal'ı Ayvalıktaki evinde 11 Mart 2018 Pazar günü sabahı geçirdiği bir kalp krizi sonucu kaybettik.

Cumhuriyet gazetesinin Ankara Büro'sunda uzun yıllar siyasi partiler ve parlamento muhabiri olarak görev yapan gazeteci-yazar Hasan Fevzi Uysal aynı zamanda bir roman yazarıydı.


Hasan Uysal - Ahmet Yıldız (Bolu İzzet baysal Üniversitesinde Fazıl Say konseri öncesi)
.
Ayvalık’ın Sahil Kent Mahallesi’nde Alzheimer hastası olan annesi Sevim Uysal ile birlikte yaşayan 64 yaşındaki Hasan Fevzi Uysal’ın cansız bedeni sabah saatlerinde evin banyo kapısının önünde bulundu.

Polis ve sağlık ekiplerinin yaptığı ilk incelemede Uysal’ın hayatını gece yarısı saat 01.00 sıralarında kaybettiğini belirledi. Uysal’ın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Uysal'ın cenazesi, yarın Ayvalık Şehitler Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Gazeteciliği kadar, çok yönlü kişiliği ile de tanınan gazeteci Hasan Uysal, sayısız röportaj, haber, çok sayıda kitabı vardı.  

Uysal iyi bir gazeteci olmanın yanında aynı zamanda bir yazar ve edebiyat dostuydu. Yaşamından kesitlerin yer aldığı ve Türk edebiyatından siyasetine, basın dünyasından sanat dünyasına kadar onlarca kişiyle yaşadığı anekdotlardan oluşan “Parasızlıkta İlk Satılacak Anılar” adlı tek kişilik oyunu da sahnelemişti.


HASAN UYSAL KİMDİR?

Hasan Uysal, 1954 yılında Kütahya'da doğdu. İlkokulun ilk üç sınıfını Konya Ereğli’de okuyup geri kalan öğretim hayatını Kütahya’da tamamladı. Bu dönemde genç milli futbol takımına çağrıldı. 1972-73 döneminde ODTÜ’yü Türkiye üçüncüsü olarak kazanarak Ankara’ya adım attı.

Okulunu bırakıp yeni açılan Spor Akademesi’ne geçti ve 1978’de mezun olup 56 kişi arasına girdi. Bu süreçte 35 bin üyeli Amatör Sporcular Derneği Başkanlığı yaptı ve profesyonel sporcuların sendikalaşması için çalıştı.

Spor psikolojisi okumak için Türkiye'de ilk kez açılan spor akademisine girdi. Amatör Sporcular Derneği'nin 4 yıl genel başkanlığını yürüttü. Dernek 12 Eylül'de kapatıldı. Bu dönemde DİSK'in sahibi olduğu Politika Gazetesi'nde spor yazarlığına başladı. Daha sonra Türk Haberler Ajansı, ardından da Cumhuriyet Gazetesi'ne geçerek, 1 yıl spor muhabirliği yaptı. Cumhuriyet Ankara Büro’da uzun süre siyasi partiler ve parlamento muhabirliği yapan Uysal, ayrıldığı 1989 yılına kadar 9'u yılın gazetecisi olmak üzere 40'ı aşkın ödül kazandı. Gazeteci Hasan Uysal’ın yayımlanmış 14 kitabı bulunuyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği yöneticiliği, İHD Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Hasan Uysal, Demokrat Dergisi, Özgür Gündem, Özgür Ülke, 2000'e Doğru ve Aydınlık gazetelerinde yazdı. Yaklaşık 3.5 yıl SHP'de TBMM Grup danışmanlığı yaptı. Son olarak da Siyah Beyaz Gazetesi ile Öteki ve İmge Yayınevi'nde çalıştı. Hasan Uysal, bir süre önce de Ayvalık'a yerleşmişti. Uysal'ın gazetecilikle ilgili kitaplarından bazıları şunlar: Gizli Örgüt Nasıl Kurulur, Haymatlos Nasıl yapılır, İsveç'te Biz, Böyle Başa, Adı Afganistan, Ters Köşe-Gri Yazılar.

Romanları ise Mehmet Ali Ağca'yı anlattığı Kurtlu kokteyl ve 1640 yılında tahta çıkarılan Deli İbrahim dönemini anlattığı Saray Havuzunda Kadrolu Melekler'di. Bu romanda, Osmanlı padişahlarını, sarayda dönen iğrençlikleri, kepazelikleri, halk yoksulluk, yokluk ve baskılardan kan ağlarken, hemen her gece düzenlenen çılgın ve anormal zevk alemlerini, sapık ve ayyaş acımasız padişahları, daha ilginci aralarında, "köylü, cahil, ilkel ve aptal anlamında Türk kelimesinin kullanıldığını, padişahların tavuk boğazlar gibi insan, dahası kardeşlerini boğazlattığını anlatıyordu.

DERLEYEN: GERCEKEDEBİYAT.COM