Yaşar Kemal için en iyi "Özel Sayı"..

Yaşar Kemal için en iyi

06 Ağustos 2017 - 2315 kez okundu.

Masa Dergi Yaşar Kemal Sayısı Temmuz Ağustos 2017

Redaktörlüğünü yaptığım ve yazılarımın yayımlandığı Masa Kültür, Sanat ve Edebiyat dergisi Temmuz-Ağustos sayısı ilginç ve önemli yazılarla dolu. Bu sayıda Romain Gary’nin Emile Ajar takma adıyla yazdığı ve böylece Concurt ödülünü ikinci kez kazandığı “Onca Yoksulluk Varken” adlı romanını kitabın başkişisi Momo’nun ağzından anlattım.

Dosya konusu, derginin yayın yönetmeni Gamze İyem’in kaleminden Anadolu’yu Dünyaya Taşıyan Efsane: Yaşar Kemal. Yaşar Kemal’in hayatına ve edebi kişiliğine, yazarın röportajlarından da alıntılarla yer verilmiş.  Dosya konusunu destekleyen yazar masası tasvir çiziminde derginin orta sayfasında Yaşar Kemal’in çalışma masası yer almış.

Masa Dergi’yle özdeşleşen şiir hikâyesi bölümünde Ahmet Uzun’un hazırladığı Gülten Akın’ın portre çizimi ve ‘Seni Sevdim’ şiirinin çizgi hikâyesi yer alıyor.

Röportaj konukları; Yekta Kopan’ın sorularıyla Yine de Âmin albümü üzerine Ceylan Ertem ve Yine de Âmin isimli şiir kitabıyla günümüzün en çok okunan şairlerinden biri olan Sinem Sal’ın anlatımıyla, Ceylan Ertem’in albümü hakkında değerlendirme yazı yer almış. Ayrıca Pınar Erol’un sorularıyla tiyatromuzun ve dizilerimizin başarılı ismi Alican Yücesoy’un sanat kariyeri üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirilmiş.

Sanatın her alanından dosya konularıyla bilgilendirici bir içerik sunan derginin bu ay Yeşilçam dosyasında Recep İlkbahar’ın anlatımıyla tiyatromuzun ve Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu Adile Naşit’e yer verilmiş.

Resim dosyasında Ece Ataer’in anlatımıyla Fikret Otyam’ın hayatı ve eserlerinde toplumsal temalar üzerinde durulmuş.

Dizi dosyasında Şenay Tanrıvermiş’in anlatımıyla Gülse Birsel’in senaristliğini ve oyunculuğunu yaptığı, 2000’li yıllardaki Türk aile komedisinin unutulmaz dizisi Avrupa Yakası’na yer verilmiş.

Müzik dosyasında Tuğçe İyem’in kaleminden ülkemizdeki arabesk müzik kültürü ve Müslüm Gürses’in yeri üzerine değerlendirme yapılmış. 

Farklı bir müzik dosyasında ise Ekrem Ataer’in anlatımıyla Nazi toplama kamplarında yaşamları son bulan dünyaca ünlü bestekâr ve piyanistlerin eserlerine ve yaşam öyküleri yer almış.

Dünyanın en büyük markasının kurucusu, ünlü tasarımcı Coco Chanel’in yetimhaneden başlayıp zirvede sonlanan hayat hikâyesi, ünlü tasarımları ve dünya modasına katkıları Zeynep Sevde Yengi’nin kaleminden “Zarafetin Rengini Değiştiren Kadın” başlığıyla incelenmiş.

Dergide Yıldız Ertan, Cemal Tuzak, Firkan Gülaydın, Ayşegül Erözyürek, Nur Neşe Şahin, Merve Yıldırım, Berrin Köknar, Handan Özbay Balıoğlu, Halil Araf Korkmaz, Hatice Durmuş, Önder Şit, Hasan Cüneyt Bozkurt öyküleriyle; Alican Bayar, Fulya Ordu, Güray Özçelik, Özgün Enver Bulut şiirleriyle dikkat çekiyorlar. Ahmet Uzun, Ece Gürbüz, Tufan Kızılırmak, Aykut Şerefoğlu, Cansu Menfaatlı, Ceren Demiral’ın çizimleri yazılarla bütünleşmiş.

Masa Dergi’yi tüm kitabevleri, gıda marketleri, gazete bayilerinden ve masadergi.com üzerinden temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: iletisim@masadergi.com 0539 520 40 40 

(Tanıtım bülteninden / Beyazıt Kahraman)

GERCEKEDEBİYAT.COM