Uğur Mumcu 15 Temmuz darbesi için uyarmıştı!

Uğur Mumcu 15 Temmuz darbesi için uyarmıştı!

24 Ocak 2018 - 2481 kez okundu.

Ölümünün üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, Uğur Mumcu’nun yazıları ve sözleriyle günümüze ışık tutmaya devam ediyor.  

Uğur Mumcu'nun yazıları, konuşmaları devleti cemaatlere teslim etmeyin uyarıları ve ettiğinizde sonuçlarının ne olacağıyla doludur. 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız hainlik Uğur Mumcu gibi Cumhuriyet aydınlarının uyarılarını toplum olarak dikkate almamanın sonucudur.

Uğur Mumcu’yu katledenler 15 Temmuz 2016’da darbe girişimi başarılı olsun diye düşünenlerle aynı kişilerdir.  

Uğur Mumcu bir yazısında “Türkiye'de özellikle son on yıldır tarikat, siyaset ve ticaret üçgeni var. İslamcı ideoloji veya tarikatlar yasaları aşan bir ayrıcalık sahibi oluyor. Bu nedenle devlet eliyle laiklik yok ediliyor, bunun içinde askeri rejim de var... Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar” diye uyarmıştı. Hepsi doğru çıktı.

Türkiye imam müezzin tarikat-siyaset-ticaret üçgeni içinde büyük tehlikelerin içine düştü; halen sonuçlarını yaşıyoruz.

Uğur Mumcu, Cumhuriyetçiliğiyle, cesaretiyle, aydın ve antiemperyalist kişiliğiyle Türkiye tarihine damga vurmuş en önemli gazetecilerden biridir.

Ölümünün üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, yazıları ve sözleriyle günümüze ışık tutmaya devam etmektedir.

Uğur Mumcu’nun katillerinin biri hariç hepsi yakalandı. Türk adaleti bu görevi yerine getirdi. Katliamı “Tevhid-Selam Kudüs Ordusu” adlı İran kaynaklı örgüt gerçekleştirdi. 1971 doğumlu olan ve şu an 47 yaşında olan Oğuz Demir’in İran’da yaşadığı ve devrim Muhafızları komutanı olduğu biliniyor. Mumcu’nun aracına bombayı koyanın Oğuz Demir’in başına devlet, 600 bin TL ödül koydu. 

Uğur Mumcu’yu ölümünün 25. Yılında saygıyla özlemle anıyoruz. 

GERCEKEDEBİYAT.COM