Pablo Neruda'yı Pinoche mi zehirledi? Yeni otopsi sonuçlandı…

Pablo Neruda'yı Pinoche mi zehirledi? Yeni otopsi sonuçlandı…

21 Ekim 2017 - 2221 kez okundu.

Pablo Neruda'yı Pinoşe mi zehirledi? Yeni otopsi sonuçlandı…

Dünyanın en büyük şairlerindendi Pablo Neruda. Şili'nin İspanyol dilinin yiğit insanıydı. Nazım Hikmet'in çağdaşı ve büyük dostuydu. Sosyalistti. Büyükelçiydi.

Salvador Allende'nin yakın dostuydu.

Allende’nin sosyalist iktidarını 11 Eylül 1973 tarihinde faşist bir darbeyle deviren diktatör Pinochet’in darbesinden 12 gün sonra esrarengiz biçimde öldü.  

Darbe günleriydi. Ölme nedeni resmi belgede “prostat kanserinden” yazdılar.   

Fakat şairin şoförü Manuel Araya, General Augusto Pinoche’nin adamlarının Neruda’yı hastanede zehirlediğini öne sürmüş, iddia sonrası şairin mezarı 2013 yılında açılmıştı. O dönemde yapılan ilk testlerde Neruda’nın kalıntılarında zehirli maddeye rastlanmamıştı. 

16 uluslararası uzmandan oluşan heyet, şairin cesedinde yapılan incelemelerde, kanserojen olmadığı belirtilen bakteri bulduklarını, Neruda’nın ölüm sebebiyle ilgili tüm ihtimallerin değerlendirildiğini duyurdu.Heyet adına açıklamayı yapan İspanyol adli tıp uzmanı Aurelio Luna, ölüm nedeninin kanser olmadığına yüzde yüz ikna olduklarını, ölüm nedeninin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, "Söz konusu bakterinin şairin ölümüne neden olup olmadığını, bu bakterinin biyolojik silah amacıyla laboratuvar ortamında değiştirilip değiştirilmediğini ya da farklı bir tür bakteri olup olmadığını tespit etmemiz gerekiyor." dedi.

GERCEKEDEBİYAT.COM