Oryantalist yazar Naipaul öldü

Oryantalist yazar Naipaul öldü

13 Ağustos 2018 - 1419 kez okundu.

Trinidad ve Tobago asıllı (orada da Hint asıllı)  Britanya vatandaşı yazar Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul 85 yaşında Londra'daki evinde öldü.

"Sir" ünvanından da anlaşılacağı üzere emperyalizmin denetiminde "embedded" yazarlardandır. Edvard Said, Naipaul'u birçok yazısında her fırsatta eleştirmiş ve Batı gözüyle Doğu'ya bakan bir "oryantalist" olduğunu yazmıştır. Naipaul'a, sömürge ve yarı sömürge ülke halklarına nefretle yaklaştığını söylemiştir.

Naipaul'un "batı kültürü" denen şeyin insanlığın tek kurtarıcısı olduğunu, "Batı"yı kabul edin taklit edin mesajı vermekle suçlar.

Emperyalist basın yayın kurumları Man Brooker, Nobel Edebiyat Ödülü, Kudüs Bireysel Özgürlük Ödülü gibi ödülleri başkalarına vermez.


Naipaul'un 2010 yılında Türkiye'ye gelmesi söz konusu olunca Hilmi Yavuz'un tepkisiyle karşılaşmıştı. Bu konu üzerinde 23.11.2018 gecesi NTV'de yapılan açık oturumda Hilmi Yavuz, "Sadece Müslümanları karşısına almış bir zihniyet değildir hem Trinidatlıları hem Hintlileri aşağılayan bir kimliktir. Türk entelijansiyası bu konuda nasıl tavır alacaktır? Kendi halkı dahil herkese bir tiksinti ile bakan bir kimlikle aynı masaya oturmayı içlerine sindirecekler mi diye sordum. Bizi birinci derece ilgilendiren Müslümanlığa yaptığı hakaretlerdir ama benim yazımda kendi ülkesini kendi toplumunu tarihini dışlayan ve sömürgeci ülkenin aydınıdır." diye suçlamıştı. 

Naipaul'u Türkiye'de tanıtan yayınlanmasını sağlayan hatta kitabına önsöz yazan kişinin Orhan Pamuk olması da ilginç.

Belki ilginç değil çünkü Naipaul, ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recey Tayyip Erdoğan’a çağrı yapan mektubu imzalayan 38 Nobel ödüllü yazar arasında yer almıştı.


GERCEKEDEBİYAT.COM