Hasan Ali Topbaş işi derinleşiyor!.. / Kaan Arslanoğlu

Hasan Ali Topbaş işi derinleşiyor!.. / Kaan Arslanoğlu

01 Aralık 2017 - 4376 kez okundu.

Hasan Ali Toptaş’ın akla ziyan iki romanıyla ilgili yaptığım eleştiri büyük ilgi ve destek gördü…

Meğer bir ordu harekatı gibi.. her kanattan yoğun bir medya gücüyle, insanların mantığı ve zekasıyla bu derece alay edilmesine karşı… Aklı başında insanlarda hayli yoğun bir tepki birikmiş…

Evet, bize pompalanan bu yeni edebiyat kimin edebiyatı? Bilindiği gibi uyuşuk ve sisteme aşık beyinler üretmekte Orhan Pamuk, Ahmet Altan gibi starlar çok iyi iş çıkardılar. Ne var ki deşifre oldular. Kafaları köle etmede yeni koçbaşı Toptaş mı? Tam da öyle…

Ve onun kimin yazarı olduğunu çok kısa bir internet taramasıyla anlıyoruz. O, sistemden nemalanan herkesin yazarı. Üstteki göstermelik “büyük siyaset” ve onun sistem için hiçbir tehlike arz etmeyen büyük kavgası altında, sağcısı ve sözde solcusu pastayı barış içinde paylaşmakta bir sakınca görmez. Dahası… Siyasi kanlı-dövüşlü kavganın altında, ideolojileri birbirine tek yumurta ikizleri kadar benzer. Çıkarcılık, hesapçılık, günü kurtarma ideolojisi.

İşte buna Hasan Ali Toptaş üstünden bir kanıt daha… (daha önce üretimden, tüketimden, reklamlardan, medyadan, sağlıktan, sendikadan, sanattan… pek çok kanıt sunmuştuk. Anlayana…)

Kimin yazarıymış? Türkiye Yazarlar Birliği, bilmeyenleriniz için belirteyim: Solcu, devrimci ve iktidara muhaliftir! Şaka yapıyorum tabii. (Bunu belirtmek zorundayım, çünkü aşağıda vereceğim örneklerde olduğu gibi Toptaş okuru bunu ciddi sanabilir.) Hala anlamayan için aşağıdakine bakın.

“Bizim” diyor adam. Var mı yalanlayan? Bu yeterli sanırım. Ancak sağ-sol-liberal-sosyalist-dinci-laik medya, bir yazarın muhteşemliği üstünde nasıl bu kadar iyi anlaşır? Örnek göstermeye devam.

Bu da Yeni-Şafak’ın övgülerinden sadece birkaçı…

 

Taraf Gazetesi arşivine giremediğimden birkaç örnek buldum. Taraf Gazetesi yazarı Mesut Varlık, adeta Toptaş’ın özel kalem yazarı gibi çalışıyordu.

Aydınlık Gazetesi de öbürleri kadar olmasa da Toptaş’ı övme yarışından geri kalmamış. Ne var ki Toptaş’ın özel kalem yazarlarından Mesut Varlık oraya da yetişmiş, genç bir Aydınlık yazarını Büyük yazarı yeterince anlayıp iyi övemediği için çok kötü haşlamış:

http://parsomen13.blogspot.com.tr/2013/12/bunca-sacmalk-ne-ara-mesrulast_17.html

(...)

Hasan Ali Toptaş’a defalarca övgü yapma yarışında, yandaş medyadan radikal sol medyaya kadar her yayın organı var neredeyse. Hürriyet başı çekenlerden. Milliyet olmazsa olmaz. Star, Sabah, Yeni Şafak, Vatan gibi yayınlar işi periyodiğe bağlamışlar. Taraf, T24, Bianet, Radikal, Cumhuriyet, Birgün… ayrı koldan çalışıyor. ABC durur mu, o da var. En tuhafı bu yarışta ODATV bile var ve daha tuhafı… Övücü haberlerden birini Bianet’ten almış…

http://odatv.com/hasan-ali-toptastan-sevindirici-haber-2704131200.html

Hatta soL kitap bile kaza veya değil, kapak yapmamış mıydı Toptaş’ı… Bu arada kendi kitaplarımdan geçtim, örneğin bu yayın organlarından biri, Taylan Kara’nın herhangi bir kitabını tanıtmış mı.. ya da Ahmet Yıldız’ın? Diye sorgulayın. ODATV gibi birkaç istisnanın, birkaç istisnası dışında…

Ve tabii ki Zaman Gazetesi… Onun da arşivlerine artık ulaşamıyoruz. Ulaşsak kim bilir neler çıkacak. O da olur bir gün. Sadece iki şey bulabildim kısa sürede. Biri yukardaki. Zaman kitap eki yöneticisi “Yılın Kitapları”nı seçmiş. Dört kitaptan biri yabancı, biri Cemil Meriç ile ilgili, öteki ikisi “solcu-devrimci” yazarlar. Toptaş ve Anar… Alın hayrını görün böyle solun, böyle devrimciliğin.

http://archive.li/tB1sV

Hasan Ali Toptaş ile ilgili “Devrimcilik” lafı nereden çıktı diye sormayın. Ben bu yazıyı yazınca, birkaç arkadaş da destek çıkınca “devrimci Hasan Ali’yi linç ediyorlar!” diye bir yaygara kopardılar. Kim kopardı? “Hasan Ali Toptaş Medya Ordusu”ndan sadece bir müfreze. Daha doğrusu, şimdilik sadece bu timi görebildik. Yazıyı, yazının savlarını incelemek için dakika harcamadan, tabu savunusuna, tabuyu yıkanı edebiyat dışı yollarla karalamaya koyuldular.

Bunlardan bir grup örnek:

 

Edebiyat kavgası mı? Amaaaan, siyaset yanında nedir ki diyen iki yüzlülere bir daha gösterelim. İşte bu medya, bu edebiyat, insan zekasını ve kişiliğini bu hale getiriyor. Yorum yazanların hepsi “solcu”. Bunlar HDCHP çizgisinden. Başka çizgide olanlar da pek farklı değil. Ve eli kalem tutan insanlar. Bunlarla siyaset yapıyor işte iktidarı.., muhalefeti. İşte böyle yapıyor.

Ve bunlara cevabım:

Bahse konu yazımın bağlantısı da altta. Esas olan zaten budur. Siyaseti, ideolojiyi bırakın demiyorum, bakın bakalım bu edebiyatın içinde ne kadar güzellik, ne kadar ve ne için siyaset ve hangi ideoloji gizli?

http://www.insanbu.com/Edebiyat-Haberleri/595-hasan-ali-toptas-romanciligi-bilinc-bulandirma-teknigi-serbest-sabuklama-yontemi-

Kaan Arslanoğlu  

www.insanbu.com 
HASAN ALİ TOPTAŞ'LA İLGİLİ SİTEMİZDE ÇIKMIŞ YAZILAR