Fatoş Güney'in "İntihal" iddiası üzerine... Açıklamaların tam metni

Fatoş Güney'in

20 Haziran 2017 - 3907 kez okundu.

Yazar İnci Aral’ın Yılmaz Güney’in yaşamını anlatan kitabı Sevgili Haziran ayında Kırmızı Kedi Yayınevince basıldı.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ise kendi kitap taslağı ve senaryo çalışmalarından “intihal yapıldı”ğını iddia etti.

Yılmaz’ın avukatı yaptığı açıklamada, “Müvekkilin 'Sevgili' isimli kitabın basım yayın ve dağıtımına, kendisine ve eşi Yılmaz Güney’e ait çok özel bilgilerinin paylaşılmasına kesinlikle onayı yoktur” diyerek dava açtıklarını belirtti.

Yazar İnci Aral ise, kendisiyle yaptığımız konuşmada, “1998’de Fatoş Güney beni aradı ve Yılmaz Güney’in yaşamını anlatacak bir senaryo yazmamı istedi. Ben de yazdım ve kendisine teslim ettim. Teslim ederken de, yani 17 yıl önce, bunun romanını yazacağımı bizzat yüzüne söyledim. Kendisinin de roman yazacağını söylemesi üzerine dosyamı bir kenara ayırdım. Yazmadım. Ne var ki Fatoş Güney’in romanından ses çıkmayınca üstelik geçen sürede senaryoda yer alan, benim sır saydığım birçok konuyu gazetecilere verdiği söyleşilerde kendisi açıklayınca 17 yıl sonra masaya oturdum ve yazdım… Bu tür topluma mal olmuş kişiler hakkında onlarca kitap yazılabilir, film yapılabilir… Kimsenin tekelinde değildir..Hiçbir şekilde bu hırsızlık ve intihal suçlamasını uygun bulmuyorum. Hak edilmemiş ve kötü bir iftira kabul ediyorum" dedi.

Söz konusu iddia metninin tam metnini ve Kırmızı Kedi yayınevinin yanıtının tamamını yayınlıyoruz:

FATOŞ GÜNEY’İN AVUKATININ AÇIKLAMASI (Yazım hatalarını biz düzelttik -ge)

“Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından Haziran 2017`de birinci basımı gerçekleştirilen, yazarı İnci Aral olan ‘Sevgili’ isimli kitap, müvekkil Fatoş Güney’in, yıllar önce yazar İnci Aral‘a aktardığı sözlü anlatım ve geçici olarak incelemesi için sunduğu yazılı eser niteliğindeki materyaller, müvekkile ait senaryo ve kitap taslağı kullanılmak sureti ile oluşturulmuş olup bu konuda müvekkilden hiçbir şekilde onay alınmamıştır. Müvekkil kitap basıldıktan sonra haberdar olmuştur.

Tüm uyarı ve görüşme talebimize rağmen, yazar ve yayınevi tarafından müvekkile şahsen geri dönüş yapılmamış, adeta böyle bir durum yokmuş gibi davranılmıştır. Müvekkilin konuyu görüşme talebi ise, yayınevi ve yazarının, nezaket kurallarına uymayan sessizliği ile karşılanmıştır.

Yayınevinin avukatı tarafından durumun tahlil edileceği vekil olarak tarafımıza iletilmiş ancak çözücü hiçbir adım atılmamış, bu süreçte kitabın tanıtım faaliyetleri arttırılmıştır.

Müvekkilin ‘Sevgili’ isimli kitabın basım yayın ve dağıtımına, kendisine ve eşi Yılmaz Güney’e ait çok özel bilgilerinin paylaşılmasına kesinlikle onayı yoktur.

Müvekkil şahsı, ailesi ve eşi adına, kişilik haklarını korumaya, haklı taleplerini hukuk zemininde ileri sürmeye, bu ülke ve tüm insanlık için büyük bir değer olan eşi Yılmaz Güney’in manevi mirasını tüm gücü ile korumaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…”


 

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİNİN DUYURUSU

Yazarımız İnci Aral’ın yeni romanı Sevgili hakkında Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney tarafından dava açıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Basından öğrendiğimiz kadarıyla, Fatoş Güney, İnci Aral’ın romanını kendisinden aldığı kaynaklarla hazırladığını iddia ederek dava açmıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu iddialar doğru değildir ve hem yayınevimizi hem de yazarımız İnci Aral’ı karalamak amacıyla ortaya atılmıştır. Hukuksal planda gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

İnci Aral, romanında ne bu değerli sanatçının adını ne de hayatındaki insanların adlarını kullanmıştır. Ayrıca kamuya mal olmuş bir sanatçının hayatı ilk kez roman konusu olmamaktadır. Bunun sayısız örneği vardır.

Bu yüzden romanın yazılmasında, yayımlanmasında ve dağıtımında Fatoş Güney’in onayının aranmasına gerek görülmemiştir.

İnci Aral,  Sevgili  romanını hazırlarken bugüne kadar ulusal basında yayımlanan haberlere ve Yılmaz Güney hakkında yazılmış, hayatını ve çalışmalarını inceleyen kitaplara başvurmuştur. Söz konusu kitaplar zaten romanın sonundaki kaynakçada belirtilmiştir.

Aksini söyleyenler iddialarını ispatlamak zorundadırlar. İnci Aral, gazete ve kitap okuyan, internet kullanabilen herkesin ulaşabileceği bilgilerden yola çıkarak, Güney’in hayatı ekseninde ülkemizin çalkantılı bir döneminin romanını kaleme almıştır.

Ayrıca Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir, nasıl roman yazılacağını öğrenmesine gerek olduğunu düşünmüyoruz. "Sevgili" tamamen özgün bir romandır. İnci Aral’ın "intihal" sözcüğü ile birlikte bir cümle içinde anılması bile hakaret teşkil etmektedir.

Basında çıkan haberlerde Fatoş Güney adına yayınevimizin arandığı ve görüşme taleplerinin “nezaket kurallarına uymayan bir sessizlik” ile karşılandığı iddia edilmektedir.

Bu ifade gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Yayınevimize edilen telefonda ve gönderilen e-postada, meselenin “aramızda halledilmesi” teklif edilmiş, aksi takdirde hukuki yollara başvurulacağı söylenmiştir.

Doğrusunu söylemek gerekirse “aramızda halletme” lafına hâlâ bir anlam verebilmiş değiliz. Bu yüzden söz konusu teklifi, doğrudan değil de avukatlarımız vasıtasıyla yanıtlamayı tercih ettik. Gelişmelerden, doğru yaptığımız anlaşılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”

Gercekedebiyat.com olarak bizler yazar İnci Aral'ın yanında duruyor, Yılmaz Güney gibi tarihimize mal olmuş değeri Fatoş Güney'in dar bir alana hapsedip tüketmesini yıllardır ibretle ve üzüntüyle izlediğimizi belirtmek istiyoruz.
 

GERCEKEDEBİYAT.COM