Enver Ercan'ı kaybettik

Enver Ercan'ı kaybettik

22 Ocak 2018 - 3309 kez okundu.

 

Varlık dergisi Yayın Yönetmeni, Yasak Meyve dergisi ve Komşu Yayınları sahibi şair Enver Ercan bu gün 22 Ocak 2018 Pazartesi günü sabahı (Doğumu da aynı gün 21 Ocak 1958’di) yaşama veda etti.

Enver Ercan uzun süredir kanser hastasıydı.

Enver Ercan, Varlık dergisinde Yaşar Nabi Nayır’dan sonra en uzun süre yayın yönetmenliği yapan kişi oldu. Yaşar Nabi Nayır ve Kemal Özer’in ideolojik duruşunun tersine bir yayıncılık sergiledi. On binler satan dergi, onun yönetiminde epey okur kaybetti.

Yaşar Nabi Nayır yönetiminde ulusal bir görevi, Türk edebiyatını yeniden kurarcasına yerine getirmiş olan Varlık, Enver Ercan yönetiminde liberal dönemin başat dergilerinden oldu. Enver Ercan, kozmopolit edebiyatın yeşermesine katkıda bulundu.

Türklerde ve diğer halklarda ölenin arkasından konuşulmaz.

Kendisini eleştirenlere karşı, edebiyat geleneğimize yakışmayan “belaltı” her türlü hakaretini bizler dahil edebiyat dünyası olgunlukla karşıladı.

Genç yaşında öldüğü için üzüldük. Allah taksiratını (bilmeyerek yaptığı hataları) affetsin.

Enver Ercan’ın Cenazesi 23 Ocak 2018 saat 10.00’da Yeldeğirmeni Sanat’ta düzenlenecek anma töreninin ardından öğle namazına müteakip MÜ İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılarak Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecektir.

ENVER ERCAN KİMDİR?

21 Ocak 1958'de İstanbul 'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı, yayın yönetmenliği yaptı. Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde şiirleri yayımlandı. Eksik Yaşam (1977), Sürçüyor Zaman (1988), Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997) adlı şiir kitaplarını yayımladı, Yunus Nadi ve Cemal Süreya şiir ödüllerini aldı. Varlık Dergisi'nin yayın yönetmenliğini uzun yıllardır sürdüren Enver Ercan, şiir kitapları yayımlayan bir yayınevinin de sahibiydi.

GERCEKEDEBİYAT.COM