Ahmet Necdet mutlu olmuştur

Ahmet Necdet mutlu olmuştur

25 Kasım 2012 - 3851 kez okundu.

4 Mayıs 2010’da yitirdiğimiz şair, çevirmen ve coğrafya profesörü Ahmet Necdet adına ailesinin koyduğu şiir ödülü daha önce Yunus Nadir Şiir Ödülü’nü alan Hüseyin Haydar’a değer görüldü..
 
Eray Canberk, Prof. Dr. Cevat Çapan, Prof. Dr. Gertrude Durusoy,  Prof. Dr. M. Nejat Gacar, Tarık Günersel, Tuğrul Keskin ve Leyla Şahin’den oluşan jüri, Ahmet Necdet  2012 Şiir Ödülü'ne Hüseyin Haydar’ın Doğu Tabletleri adlı kitabını değer gördü.
 
Hüseyin Haydar’a ödülü, 23 Kasım 2012 tarihinde TÜYAP Fuar Merkezi  Karadeniz Salonu’nda, saat 17:30’da, Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin etkinliği kapsamında düzenlenen bir törenle verildi.
 
 
Prof. Dr. Ahmet Necdet kimdir?
 
1954 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi.  Ahmet Necdet şiirlerinde geleneksel olan ile modern edebiyat unsurlarını bir araya getirdi. Aynı anlayışla Rus, Alman ve Fransız edebiyatından seçkin yapıtları Türk okuruyla buluşturdu. Çeviri çalışmalarının bir çoğunu Prof. Dr. Gertrude Durusoy ile birlikte yürüten Ahmet Necdet,Kanşaubiy Miziev’le Puşkin’den çevirdiği Yevgeniy Onegin adlı şiir - roman, Dünya Kitap Dergisinin 2003’teki  En İyi Çeviri Kitabı ödülünü aldı.
 
 
Hüseyin Haydar kimdir?
 
1956 yılında, Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Yeşilce köyünde doğdu. Yedi yaşında ailesiyle Erzurum'a göç etti. İlk ve ortaöğrenimini Erzurum'da tamamladı.
 
Resim yaptı. Resimleri 1967 yılında arkadaşlarının resimleriyle birlikte İstanbul'a getirilip Taksim Sanat Galerisi'nde sergilendi. Okul takımlarında ve amatör kulüplerde futbol oynadı, atletizm yaptı. Bölge yarışmalarında 110 metre engelli yarışlarında birinci, sırıkla yüksek atlama dalında ikincilik madalyası kazandı. Okulda kurulu stüdyoda fotoğraflarla ilgilendi.
 
Küçük yaşta şiir yazmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının Cumhuriyetin 50. yılında açtığı şiir yarışmasında ikinci oldu. İlk şiiri 12 yaşında Ayna adlı okul dergisinde yayınlandı. Ortaokul ve lise yıllarında "Taşra", "Haykırış" adlarında edebiyat dergileri çıkardı.
 
12 Mart fırtınasını, ilk gençlik yıllarında Erzurum'da yaşadı. Dev-genç üyesi oldu. 1974'te İstanbul Beyazıt İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okuluna başladı. iYÖKD'ün kültür kolu başkanlığını yaptı. Aynı yıllar öğrencilere Devrimci Kültür Seminerleri verdi.
 
1976 yılında inşaat işçilerini örgütleme çalışmalarına katıldı. 1975 yılında Şili darbesini konu alan Şili Yenilgisi adlı iki perdelik oyununu yazdı. Oyun Dev-Genç tiyatrosu tarafından Kenterler Tiyatrosunda oynandı. 1979 yılında kendi kurduğu Halkbilimi Araştırma Kulübünün faaliyetlerini yürüttü. Trabzon ve Rize köylerinde folklor araştırmaları yaptı. Okullarda devrimci-halk kültürü bildirileri dağıttı.
 
Çocuklar için "Kanat Kanata" adlı masal kitabını yayınladı. İlk toplu şiirleri Sanat ve Toplum dergisinde 1979'da yayımlandı. 1980 yılında kısa adı YAZKO olan, Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi'nde eleştirmen Memed Fuat'ın yönettiği Yazko Edebiyat dergisinde yazı kurulu üyeliği, Ahmet Cemal'in yönettiği Yazko Çeviri ve Selahattin Hilav'ın yönettiği Yazko Felsefe dergilerinde teknik yönetmenlik yaptı. İlk şiir kitabı Acı Türkücü 1981 Akademi Kitabevi Şür Birincilik Ödülünü kazandı. Kitap Ödül Alan Kitaplar Yayınevi tarafından basıldı.
 
1983 yılında Kemal Özer'in yönettiği Varlık Dergisinde yazı kurulu üyeliği ve De Yayınevinde teknik yönetmenlik yaptı. 1983 yılında ikinci şiir kitabı "Kara Şarkılar", Yazko Yayınları arasında basıldı. Cumhuriyet Gazetesinde ve değişik yayınevlerinde düzeltmenlik görevlerini üstlendi. 1984 yılında metin yazarlığına başladı. Yaşamını yazarak kazanma çabasıyla Ansiklopedilere madde yazdı ve reklam yazarlığı yaptı. Türkiye çapında pek çok kampanya yürüttü, reklam filmi çekti ve reklam-pazarlama konularında danışmanlık yaptı.
 
1987 yılında "Yıldız Tutulması" adlı şiir kitabı Cem Yayınevi tarafından Yayınlandı. 1992 yılında ise "Sudan Gövde" dördüncü şiir kitabı Adam Yayınlarınca basıldı. Ülkemizin pek çok edebiyat ve kültür dergisinde şiir ve yazıları yayımlanan Hüseyin Haydar’ın şiirleri ABD, Yugoslavya, Bulgaristan ve SSCB’de yayınlanan dergilerde yeraldı. Doğu Tabletleri'ndan seçilmiş bazı şiirler Çince ve Arapça’ya çevrildi. 2002 yılında İşçi Partisine üye oldu. Partinin Sanat ve Kültür Bürosu başkanlığını üstlendi. Ulusal Kanal Yayın Kuru üyeliği ve görsel yönetmenliği görevlerini yürütmeye başladı. 2003 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Halen İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi, İP Bilim Strateji Merkezi Üyesi, Talât Paşa Komitesi üyesi, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve Görsel Yönetmeni.
 
 
Gerçekedebiyat.com